Новините днес: Ковид-19, Наредба 49, сертификатите
100 са новите случаи на коронавирус у нас за изминалото денонощие. 0,7 на сто са положителните проби от направените над 14 хиляди теста.
Починали са 15 души. 253 са в интензивни отделения. Общо хоспитализираните са 2335 пациенти, излекувани са 670 души.
Най-много са новозаразените в София-град – 20. Следват областите Варна – 10 и Благоевград – 9. Без нови случаи са Кърджали, Разград и Силистра.
Според Националната информационна система у нас новият коронавирус е констатиран при 13 428 лица-медицински служители. Един нов случай е регистриран през последното денонощие.
Поставени са над 23 хиляди дози ваксини. Със завършен ваксинационен цикъл вече са 680 431 души. Общият брой на поставените дози ваксини е 1 548 304.
„Наредба 49 от 2010 г. на МЗ за брой лекари и медицински сестри, които болниците трябва да поддържат, изравняваха количеството с качеството. Това вкара здравеопазването в едни коловози, в които то забуксува сериозно“. Това коментира пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници, които от много време насам настояват за занижаване на тези стандарти за определен брой медици в лечебните заведения. „Думата „качество“ беше използвана за разправа с малките болници. Питаме години наред да ни дадат дефиниция за качество, но мълчат, а как може да обвиниш някой…“.
Хиляди български граждани не могат да получат цифров COVID сертификат на ЕС за преболедуване, въпреки че са изкарали коронавирус и би следвало да имат такава възможност. Част от тези проблеми идват от особеностите в управлението на кризата у нас, но част от тях се дължат и на противоречия в изискванията, пише в-к „Сега“.
Според заповед на здравния министър такъв сертификат се издава само ако болестта е установена с положителен PCR и са минали между 15 и 180 дни от първия положителен PCR-тест. Заповедта е в унисон с европейския регламент, който въпреки че поставя акцента на достъпността на тестовете, все пак изисква NAAT тестове за сертификата за преболедували. Такъв вид тест е PCR-тестът.
В същото време България е заявила интерес за средства от европейския фонд, който финансира тестове за Covid-19. Фондът е с бюджет от 100 милиона евро. Средствата се отпускат както за РCR, така и за бързи антигенни тестове, като целта е да бъде облекчено пътуването между страните в ЕС.
Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на посещението си днес в морския курорт „Албена“. България разчита на това финансиране, за да може да предостави безплатни тестове за чуждестранните туристи, които посещават страната ни, стана ясно от думите на Кунчев.