Ще остане ли проф. Любомир Спасов в „Лозенец“?
Проф. Любомир Спасов се опитва да остане в болница „Лозенец“ и това навява на съмнението, че той може да се опита да укрие доказателства. Така зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров коментира пред БГНЕС опитите на Спасов да спре уволнението си.
Както LexMedica News информира, бившият директор на УБ „Лозенец“ е поискал спиране на регистрацията на новите шефове в болницата, тъй като обжалва решението на министъра за освобождаване на съвета на директорите. Съдът признава молбата за основателна и разпорежда вписването на промените в ръководството на „Лозенец“ да бъде спряно до приключване на производството по жалбата на Спасов. Определението може да бъде обжалвано в едноседмичен срок.
„Целта е провлачване във времето на цялата история с надеждата нещо да се случи след изборите и да се потулят нещата. Ако той се надява на това, няма да се случи. Надеждите му са напразни“, коментира Петров. Той няма обяснение за поведението на проф. Спасов при такива ясни данни за нарушения и при положение, че преписките са в съответните правоохранителни органи. Зам.-министърът коментира и оправданията на предишните управляващи по казуса. „Фактите по случая са дадени и на предишния министър и да не се прави на ощипана госпожица. Неговите твърдения, че са дадени в ДАНС не са верни. Това е направила Изпълнителната агенция. Тя е сезирала и него. Не мога да си обясня, защо, имайки тези ясни данни, при конкурса, който е проведен, проф. Спасов отново е бил назначен“, заяви д-р Петров. .
Проф. Спасов е директор на Правителствена болница от 1998 г., и през миналата година получи още три години мандат.
В петък, след като служебният здравен министър оповести шокиращи факсти във връзка с трансплантациите в лечебното заведение, ръководството на болницата беше свалено от длъжност и на негово място не назначен нов съвен в състав доц. д-р Радосвет Горнев, адв. Ивиян Симеонов и Орлин Недев.
Не закриват „Лозенец“ заради проф. Любомир Спасов
Припомняме, че причината за уволнението на проф. Любомир Спасов 14-те трансплантации на бъбрек от жив донор, за които има съмнения, че са незаконни, тъй като реципиентите не са в родствена връзка с донорите. Става дума за млади хора от Украйна и Молдова, които предоставят орган на свои „чичовци“ и „лели“ от Оман, Израел, Германия, Япония. В отделен случай е установено нарушение на изискванията при трансплантация на черен дроб на висш държавен служител, който е дописан в листата на чакащите в спешно състояние на следващия ден след операцията. Така той е изпреварил тримата пациенти, класирани преди него.
Шефът на една държавна болница е като феодал
Междувременно пред медиите излязоха наяве подробности от предисторията на този скандал. От тях е видно, че нарушенията са били известни на службите и на министерството на здравеопазването от поне една година. Документи, показани в понеделник в Нова телевизия, както и разследване на „Капитал“, сочат, че нарушенията са засечени покрай предупреждение на Интерпол чрез т.нар. лилава бюлетина за трафик на органи чрез фалшифициране на документи и деклариране на неверни данни за роднински връзки, изпратено в началото на м.г. Предупреждението е препратено от МВР на агенция „Медицински надзор“, която установява, че през 2019 г. у нас са направени 4 трансплантации на бъбрек от чужденци на други чужденци.
Фирма организирала трансплантациите в УБ „Лозенец“
1 Отговор
[…] Ще остане ли проф. Любомир Спасов в „Лозенец“? […]