Продай бъбрек – изнеси се в Европа на части!
В България разкриха схема за продажба на органи на украински и молдовски мигранти на богати чужденци, Това е новината, която премина през новинарските емисии на всички телевизионни канали в Русия, Украйна и Молдавия, стана заглавия в редица вестници. „Продай бъбрека си – изнеси се в Европа на части“ е с заглавието, под което изданието „Свободная пресса“ представа своята гледна точка по въпроса.

Според неотдавнашно разкритие в държавна болница „Лозенец“ – София, за две години са извършени около дузина операции по трансплантация на бъбреци от живи донори. Във всички случаи дарители са млади украинци и молдовци, а получателите са граждани на Израел, Оман и Япония. За да легитимира операцията, клиниката ги записа като роднини.
Съобщава се, че получателите на органи са платили от 50 хиляди долара за бъбрек, а официално в касата на болницата е постъпвапо икило половината от сумата. Донорът е получил от пет до петнадесет хиляди долара.
„Поради пандемията работата намаля, много от приятелите ми търсят възможност да спечелят повече пари. И те се съгласяват да продадат бъбрек или дори част от черен дроб“, каза Оксана Федив, жителка на Лвов, която е работила в няколко европейски държави през последните години. Според нея за това можете да получите няколко хиляди долара, но има риск да се умре.
Гражданите на Украйна не за първи път се оказват в центъра на скандали с трансплантация на черно. Все още ли са изолирани случаи на отчаяни хора или тенденция?
„Нуждата на болни хора да получават нови органи значително надвишава броя на потенциалните донори“, казва Владимир Лепехин, директор на Института на EAEU – оттук и желанието на бизнеса да задоволи нарастващото търсене по всякакъв начин, особено след като хората, нуждаещи се от нов бъбрек, черен дроб или сърце, са готови да платят всякакви пари за тях.
Всъщност търговията с човешки органи е най-печелившият вид бизнес днес. Но този бизнес е рисков, тъй като снабдяването с органи до голяма степен е свързано с незаконното и престъпно отстраняване от живи хора, които са отвлечени, взети в плен по време на военни конфликти или просто принудени да продадат телата си.
Идеалният вариант е да се намери доста голям и стабилен пазар за човешки органи. Но това изисква страната доставчик да има четири основни параметъра. Първият е възможностите за сенчестата и престъпната икономика, вторият е марионетното правителство, което ще си затвори очите за престъпния бизнес, третото е обеднялото население, а четвъртото е нивото на медицината, достатъчно за осъществяване на подходящи операции. Понастоящем такива параметри са налични само в някои бивши страни от Югославия (например в Босна и Херцеговина и полупризнатото Косово), Източна Европа (в България и Румъния) и в постсъветските страни, предимно в Молдова и Украйна.
„СП“: – Доколко можете да се доверите на това разследване? Е, има няколко случая, но не и тенденция, нали? Или има цяла конвейерна лента?
– Не можем да кажем със сигурност дали има няколко такива случая в Украйна, двадесет или двеста и двадесет и двадесет, но фактът, че Украйна днес е най-привлекателното място за кръстения „бизнес“ на кръв, е очевиден. Тя, както никоя латиноамериканска, азиатска или африканска държава, притежава и четирите параметъра, които споменах по-горе. И се намира близо до Европа – така че няма проблеми с бързата доставка на органи на клиентите.
„СП“: – Какво, нама ли други начини украинците и молдовците да спечелите допълнителни пари в Европа? Толкова ли е трудно да се намери работа?
– Не са чак толкова много толкова тези, които искат да спечели допълнителни пари, продавайки собствения си бъбрек. По-скоро трябва да се разгледат случаи, когато определени украинци, молдовци и т.н. изпадат в дългово робство на някои структури във връзка с принудителните разходи за пътуване в чужбина, вземане на заеми и т.н. и те нямат друг начин да изплатят дълговете си, освен да продадат бъбреците си.
„СП“: – Правителствата на Украйна и Молдова знаят ли за това? Планирате да направите нещо? Или нищо не можете да направите по въпроса…
– Правителствата на Украйна и Молдова по дефиниция не планират да правят нищо в тази посока. В известен смисъл тези държави нямат правителства. Има престъпни кланове, представящи се за правителства. Сигурен съм, че повечето министри на тези правителства са замесени в различни криминални бизнеси. Да вземем например Уляна Супрун, която е целенасочено ангажирана с унищожаването на украинското население и е в сговор с най-големите западни медицински концерни – тя просто работи за тях.
„СП“: – Оказва се, че съдбата на населението е изключително незавидна – или да разнася гърнена на европейски баби, или да се прегърби, за да събере ягоди в Полша, или да отиде да проституира, или да продаде бъбрек? Безвизовият режим е много удобен за тези неща?
– Украинци, молдовци, грузинци, българа и някои други народи от Източна Европа сами избраха съдбата си. Те искаха „европейска интеграция“ и „свобода“. Но европейската интеграция за тези страни се свежда главно до способността да берат ягоди в западните страни и да мият тоалетни, а свободата – до безплатната продажба на тялото и органите си. Позволете ми да ви напомня, във връзка с това, една поговорка на „подземния свят“ – „Алчността сисипва честността“. И така – алчността на освободилият се от съветския режим, свикнал на безплатно и непривикнал към сериозна работа и отговорно поведение индивид, който вярва в шарени приказки за свободата и демокрацията на Запад, обикновено води такива герои до такъв тъжен край.
„Все още не мисля, че продажбата на органи за трансплантация е тенденция в Украйна“, казва Лариса Шеслер, ръководител на Съюза на политическите емигранти и политическите затворници на Украйна. – Независимо от степента на обедняване в Украйна, тя все още не е такава, че Украйна да се превърне в източник на донорски органи за богатия Запад.“
Със сигурност има единични случаи. „Черните трансплантолози“ активно работеха по време на острата фаза на „АТО“ (Антитерористична операция, проведена на територията на Украйна; бел. рред.), след което се разпространяваше информация за изваждени на органи от убити войници от Въоръжените сили на Украйна, но това беше през 2015 г.
В Украйна мнозина бяха подозрителни към закона за трансплантацията, приет през 2019 г., който беше лобиран от Уляна Супрун. В действителност, съгласно този закон е разрешен износът на органи за трансплантация от Украйна. Но досега законът не е работил напълно, тъй като регулаторната рамка не е разработена.
Сега, мисля, няма много хора в Украйна, които са готови да дарят своя бъбрек или част от черния дроб за 10-15 хиляди долара.
„СП“: – Но това са много пари за украинец?
– В сравнение с доходите на един средностатистически украинец, това са много пари. Според статистиката средната заплата в Украйна е около 13 хиляди гривна ($ 450), но реалната заплата е много по-скромна. Но тези пари са твърде малко, за да рискуват хората живота и здравето си. С тези пари е невъзможно да разрешите дългосрочните си проблеми – да купите къща, да образовате дете, да излекувате близък роднина.
Цените на жилищата, образованието и медицината са доста сравними с цените в Европа или Русия. И е възможно да се правят пари за текущи нужди и да се решават текущи проблеми, без толкова сериозно увреждане на здравето. Въпреки че, разбира се, във всяка държава има алтернативно надарени хора. Спомняме си примера с китайците, които продадоха бъбреците си за нов iPhone.
„СП“: – Как могат да спечелят пари?
– С работата в Украйна наистина е много зле. Броят на работните места непрекъснато намалява. През първото тримесечие на 2021 г. УКРСЪТАТ съобщи, че в предприятията с над 10 души работят малко над 7 милиона души. Този брой включва военните, всички държавни служители и полицията. За държава с официално население от около 37 милиона цифрата със сигурност е незначителна. Официалната безработица е около 10 процента, въпреки че статистиката е много ненадеждна.
Хората виждат основния изход в трудовата емиграция и милиони украинци отиват да работят в Полша, Чехия, Германия и Русия. Между другото, по-трудно е да отидеш в Русия, отколкото на Запад.
„СП“: – В качеството на кого? До полските полета с ягоди?
– Не опростявайте толкова нещата. В Полша се търсят много квалификации и специалности. Адвокатите, дизайнерите, социолозите и търговците имат малко шансове. Лекари и IT специалисти, производствени технолози и специалисти в областта на енергетиката и логистиката се наемат лесно. От работната квалификация се изискват шофьори на камиони, електротехници, заварчици и строители. Тяхната заплата, в зависимост от продължителността на работната седмица, достига 2 хиляди евро и тяхната заетост е официална.
За бране на ягоди и гледане на възрастни хора се набират предимно работници от селските райони или хора без професия. Според проучване на социологическите служби в Полша 56% от работодателите наемат чужденци и пандемията не е повлияла силно на притока на гастарбайтери в страната.
Разбира се, не всички украинци, наети в Полша или Чехия се къпят в шоколад. Има измамени от работодателите, има груби нарушения на договорите. Но все пак в преобладаващото мнозинство от случаите не се стига до продажба на бъбреци.
„СП“: – Все пак случаите не са един или два. Каква е вероятността това да се превърне в тенденция?
– Дори редки такива случаи показват социална деградация и насоки за загуба на живот за някои жители на Украйна. Но не мисля, че продажбата на органи за трансплантация е сериозна социална заплаха за Украйна. Мисля, че основният маркер на отчаянието и обедняването на населението е демографията.
През 2020 г. в Украйна са родени 293 хиляди деца. Това е антирекорд в цялата история на Украйна от 1946 г. насам, почти два пъти по-малко от 2012 г. и три пъти по-малко, отколкото преди разпадането на СССР. В същото време броят на смъртните случаи през 2020 г. е 616 хиляди души. Плодородна територия с прекрасен климат, добре развита инфраструктура и относително високо образовано население се превръща в пустини на нея.
––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Свободная пресса