Проф. Богов: Няма опасност „Александровска“ да остане без пари
„Най-отговорно мога да кажа, че за момента състоянието на УМБАЛ „Александровска“ е стабилно и няма никакви опасения от декапитализация на болничното заведение“. Това заяви на днешния брифинг директорът на болницата проф. Борис Богов.
Проф. Богов подчерта специално, че дългът, посочен от Министерството на здравеопазването вчера, се отнася за 10-годишен период на управление на болницата, а не за управлението на сегашното ръководство, което е от 6 месеца
„Човекът, който подава сигнали, е в ръководството на болницата от 4 години назад. Аз не разбирам как един човек, който е в ръководството, твърди, че не познава финансовото състояние на болницата. Още повече, че той е давал съгласието си с подпис за обществени поръчки, лечебни планове и работата на болницата. И второ, той е участвал в законен конкурс за Съвета на директорите, в който конкурс е задължително условие запознаването с финансовите документи на болницата“, заяви проф. Богов.
По отношение на решенията на Съвета на директорите от месец октомври 2020 г. до месец април 2021 г. проф. Богов заяви, че финансовата част от тях касае прегласуване на вече взети от предишното ръководство решения, коитоса били подписани от доц. Оскар, в качеството му на част от ръководството. Прегласуването се е наложило заради смяната на ръководството на болницата, тъй като решенията касаят дълъг период от време, обясни проф. Богов.
Що се отнася до бъдеяето на УМБАЛ „Александровска“ болница, ако бъде поета от прокурист, независимият член на Съвета на директорите проф. Димитър Буланов заяви, че наличието на прокурист е особена ситуация в управлението на дружеството, но само по себе си това не може да подобри финансовите показатели на лечебното заведение.
Утре решават съдбата на ръководството на УМБАЛ „Александровска“
„Трудно може да се направи връзка между оздравяването на финансовото състояние на едно лечебно заведение като „Александровска“ болница през призмата на осъществяването на лечебна дейност. На всички е известно, че диагностично-консултативната дейност от много години е недофинансирана. Една болница, която работи истински и не връща пациенти, извършва реално лечение на тежко болни пациенти, има висок риск приходите да не могат да покриват разходите. Ако бъде приет такъв подход към лечебното заведение, трябва или да се намалят възнагражденията на персонала, тъй като в годините между 44% и 56% от приходите са разходвани за възнаграждения на служители, или да съкрати диагностично-консултативният процес. От друга страна, финансовите резултати могат да се подобрят с броя на преминалите пациенти, стига те да не се нуждаят от лечение“, каза проф. Димитър Буланов.