Учени съобщават за пожизнен имунитет срещу коронавируса
През първите месеци след началото на пандемията се появиха тревожни данни, че имунитетът след прекаран коронавирус може да продължи само няколко месеца. Авторите на новото проучване, изследващи костния мозък на пациенти след преболедуван Ковид-19, са откриват клетки на имунната памет, които вероятно могат да предпазят от повторна инфекция за цял живот. Резултатите са публикувани в сп. Nature.

Известно е, че неутрализиращите антитела срещу коронавирус бързо намаляват, което предизвика опасенията на учените от крехкостта на хуморалния имунитет и риска от повторна инфекция. Изследователи от Медицинския факултет на Университета във Вашингтон са се фокусирали върху изучаването на плазмените клетки в костния мозък, които могат да продължат през целия живот и да развият нови антитела срещу предишна инфекция.
В проучването са участвали 77 доброволци, страдащи от COVID-19, повечето от тях леко. Всеки от тях дарява кръвни проби няколко пъти на интервали от три месеца. Както се очаква, антителата на участниците намаляват бързо през първите няколко месеца след възстановяването, след което те се стабилизират. При някои доброволци антитела са открити дори 11 месеца след инфекцията.
Серумните антитела срещу SARS-CoV-2 се разграждат бързо през първите няколко месеца след инфекцията, което поражда опасения, че дълготрайните плазмени клетни в костния мозък – BMPC (Long-lived bone marrow plasma cells (BMPCs)) може да не се образуват и хуморалният имунитет срещу този вирус може да бъде краткотраен. Нашите изследвания показват, че при пациенти с леки инфекции (n = 77), серумните антитела срещу SARS-CoV-2 рязко намаляват през първите 4 месеца след инфекцията и след това по-постепенно през следващите 7 месеца, оставайки откриваеми поне 11 месеца след инфекцията, пишат авторите на проучването.
7-8 месеца след преболедуването учените са взели проби от костен мозък от 18 участници и за сравнение биоматериали от още 11 души, които не са имали контакт с коронавируса. В 15 проби от възстановени пациенти са открити клетки, които произвеждат антитела срещу SARS-CoV-2. Никой от участниците в контролната група не ги е имал.

Интригата до края на века: кой ще придобие имунитет срещу коронавируса
„Тези клетки (BMPC) не се делят. Те са в латентно състояние в костния мозък и произвеждат антитела, тъй като тялото е изчистило напълно инфекцията и те ще правят това неопределено време“, обясняват авторите на изследването.
Учените предполагат, че пациентите с асимптоматичен коронавирус също могат да развият плазмени клетки в костния мозък, които да произвеждат антитела. Не е известно обаче доколко този механизъм защитава хората, претърпели тежък COVID-19, тъй като тежкото възпаление може да доведе до компрометиран имунен отговор. В бъдеще учените възнамеряват да проведат подобно проучване с тази група пациенти.

Имунитетът срещу коронавируса много краткoтраeн
–––––––––––––––––––
Източник: SARS-CoV-2 infection induces long-lived bone marrow plasma cells in humans, Nature
Longitudinal evaluation and decline of antibody responses in SARS-CoV-2 infection, MedRxiv