БЛС с две позиция за ситуацията с „Александровска“
Български лекарски съюз с безпокойство следи разразилия се обществен дебат по повод разпространените в медийното пространство данни за финансовото състояние на УМБАЛ „Александровска“ и последиците, произтичащи от него, се казва в първата позиция на БЛС.
Разпространяването на данни от неофициален характер и преди приключване на съответните проверки е неприемливо и вредно и настройва общественото мнение срещу една от най-големите болнични структури в страната и медиците, работещи в нея.
Проблемите в едно лечебно заведение не се решават в телевизионни интервюта и медийни участие. Управлението на една болница е поверено на нейния принципал и Съвет на директорите, които носят отговорността и разполагат с пълната информация за състоянието на лечебното заведение. Призоваваме, необходимите решение да се вземат след излязъл резултат от извършена проверка на обективните обстоятелства по казуса.
Медийните престрелки, злепоставянето на колеги и изнасянето на информация, проверката, за която все още е в ход, не само уронва авторитета на лечебното заведение и медицинския персонал, работещ там, но и руши доверието на обществото в „УМБАЛ „Александровска“ и българското здравеопазване.
От УС на БЛС изложиха и втора позиция:
Български лекарски съюз напълно подкрепя възложения на НЦОЗА от служебния министър на здравеопазването, анализ на здравното обслужване на населението в периода за епидемията, причинена от Ковид-19. Категорични сме, че високата смъртност у нас е необходимо да получи своя детайлен и задълбочен анализ и обяснение.
Особено притеснителен обаче е фактът, че думите на д-р Стойчо Кацаров бяха мултиплицирани, акцентирани, а на места и преиначени от онлайн медии, които в началото на пандемията твърдяха, че „Ковид-19 не съществува“, после твърдяха, че „ваксините са опасни“ и през цялата изминала година и половина насаждаха разделение в обществото.
Интерпретирането на подобни изказвания оставя горчиво усещане и създава внушение, че българските лекари не са положили максимални усилия в лечението на болните от Ковид-19. Длъжни сме да заявим, че това категорично не е истина!
Ние, лекарите на България, заедно с професионалистите по здравни грижи не можехме да избираме да си останем у дома. През последната година и половина ние бяхме и продължаваме да бъдем на работните си места, продължаваме да бъдем на първа линия, излагайки своя собствен живот и този на близките и семействата си на риск.