Спешните медици: „Винаги сме с вас, независимо дали животът идва или си отива“
27 май e Международният ден на спешната медицина, съгласно решение на Европейското общество по спешна медицина от 2017 г. На този ден, от 2018 г. насам, в световен мащаб се популяризира ролята на добре организираните системи за оказване на спешна медицинска помощ за спасяването на пациентите и намаляването на инвалидността след спешни състояния. Това изявление, от името на колегите си, направи д-р Десислава Кателиева, предедател на НАРСМП.
За справянето с пандемията от COVID-19 от решаващо значение беше както безплатната и достъпна система за спешна медицинска помощ, така и ролята на сертифицирани и квалифицирани спешни медици. Измина година, през която спешните медици бяха поставени на фронтовата линия във войната с една унищожителна за човечеството пандемия. В продължение на месеци спешните медици пренебрегваха собствената и на семействата си безопасност за каузата да спасяват пациентите си. Неимоверният стрес, близостта със заразата, извънредните и натоварени дежурства, доведоха до висок процент на заразени, преболедували и загинали от COVID-19 спешни медици. Няма спешен медик, който да не е придобил през последните месеци симптоми на бърнаут и усложненията му като хипертония, сърдечно съдови инциденти, депресии и т.н.
Пандемията разкри слабостите на системата за спешна помощ във всяка държава, включително на българската спешна помощ. Закъснялата диагностика, липсата на информация в реално време за свободни легла, доведе до прдължително пребиваване на пациенти в спешни отделения и в санитарни коли до хоспитализацията им. Независимо от свръхнатовареността на системата с болни от COVID-19, спешните медици се грижиха и за пациентите с други остри спешни или декомпенсирали хронични състояния.
Денят на Спешната медицина е повод за обществен дебат как да променим системата за спешна медицинска помощ, за да я направим по- устойчива на пандемии и по-добре осигурена с персонал, защитни облекла и апаратура.
Спешна помощ: „Идвам да помогна“
Денят на Спешната медицина е повод да сведем глава пред загубилите битката с COVID-19 наши колеги – лекари, медицински специалисти, шофьори, санитари и парамедици от ЦСМП и спешните отделения в страната.
Денят на Спешната медицина е повод медиите да разкажат за подвига на невидимите спешни медици в дните на пандемията, отразявайки разказите на благодарните им пациенти.
Денят на Спешната медицина е повод спешните медици да кажат на пациентите си
„Винаги сме до Вас
Дори в делник и празник,
Дори през деня и през нощта,
Дори когато е много топло или много студено,
Дори ако сте на отдалечено или недостъпно място,
Дори когато е много опасно за всички други,
Дори когато Животът идва или си отива,
заради Живота винаги сме до Вас“
27.05.2021г. УС на сдружение НАРСМП
гр. София член на EuSEM
Как се влюбих в спешната медицина?
ПС: Европейското общество за спешна медицина (EuSEM) е научна организация с нестопанска цел, популяризираща и насърчаваща концепцията, философията и изкуството на спешната медицина в цяла Европа. Крайната цел на Обществото е да подкрепя европейските държави в повишаване качеството на спешната им медицинска помощ. Възникнало от мултидисциплинарна група експерти по спешна медицина през 1994г., EuSEM от 2005г. прераства във Федерация от 36 европейски национални дружества по спешна медицина, представляващи над 14000 специалисти цяла Европа. Повече информация за EuSEM, моля посетете www.eusem.org; електронна поща: info@eusem.org