90% имунизирани, за да се постигне „стаден имунитет“ – отдалечава ли се краят на пандемията
Кога ще свърши пандемията? Доскоро отговорите бяха твърде абстрактни и неточни, но вече се заговори за промяна. Водещи вирусолози започнаха да говорят, че ни очаква „добро лято”. Все пак броят на заразените намалява, а на ваксинираните устойчиво нараства.
Много страни започнаха да „отпускат“ края и да облекчават мерките, обнадеждени от растящия брой на имунизираните хора.
Масова ваксинация със сигурност може да доведе до стаден имунитет в определени държали или цели региони, категорични са учените. Това вероятно ще доведе до овладяване на пандемията и до изграждането на защита (поне до известна степен). Но все още е много рано да се каже, дали идва краят ѝ.
Вирусулогът Антъни Фаучи, съветник на Белия дом по проблемите с пандемията, заяви пред „Вашингтон Пост”: „Пандемията от COVID-19 ще приключи. Ако успеем да ваксинираме около 70% от хората в САЩ до есента, ще излезем от стадия на епидемията и ще навлезем в стадия, в който ще можем да я контролираме”.
Но нещата далеч не са толкова лесни и краят на пандемията зависи от множество фактори, някои от които трудно се поддават на влияние.
Жадуваните в началото 60 – 70% ваксинирани, които ще създадат колективен имунитет и ще доведат до потушаването на заразата започнаха да се отдалечават. Защо? Оказа се, че коронавирусът е по-силно изменчив, заразен и упорит, отколкото се предполагаше.
Помолен да характеризира накратко SARS-CoV-2, акад. Александър Гинцбург – директор на Института „Н. Ф. Гамалея“ отговаря:
„Еволюцията е създава нещо перфектно (в случая това е съвършенство със знак минус) ме изненадва и радва. Ако специално нарисувате с молив най-неприятната опция за човечеството от гледна точка на взаимодействие с някакъв заразен обект, тогава ще бъде нарисуван SARS-CoV-2. Изглежда, че само Жул Верн е могъл да го измисли. И природата не само го е измислила, но и го е създала.“
„И докато ХИВ се крие в нашите клетки, интегрира се в нашето ДНК и седи там, не прави нищо. А SARS-CoV-2 се държи като мускетар, който не се крие, а смело огражда, заблуждава и измисля финтове. Той е на лице. Той е най-големият имитатор сред вирусите. ХИВ също е, разбира се, специален вирус, но той няма толкова широк диапазон на увреждане както на нашите клетки, така и на клетките на други бозайници“, казва още Гинцбург.
Именно това „мускетарско“ поведение на SARS-CoV-2 го прави непредсказуем и изменчив, а това измества прага на колективния имунитет.
Налага се научното мнение гласи, че е необходимо близо 80% от хората да са ваксинирани, за да настъпи краят на пандемията.
Появата на нови мутации на коронавируса са също „пръчка в колелата“ на борбата с Ковид-19. Регистрираните във Великобритания, Бразилия, Индия и Южна Африка, създават допълнителна несигурност. В Бразилия разпространението на вируса достигна степен ситуацията да излезе извън контрола на властите. Сранатата се е превръща в гигантска „лаборатория“ за отглеждане на нови щамове на коронавирус, смята Доминго Алвес, професор в Медицинския факултет на Университета в Сао Пауло.
Появата на нов патоген е въпрос на време, а Планът за развитие не предлага решение
Втората вълна в Индия заля страната като цунами и я опустуши. Световните здравни експерти са на мнение, че в ковид вълната, която се надигна в Индия определяща е ролята на новият вариант на коронавируса, B.1.617, който често се нарича „двоен мутант“, а също и измамното чувство за нормалност през февруари, което доведе до отхлабване на мерките.
Вирусът се самоосършенства – това е факт. Новите мутации се разпространяват поне с 30% по-бързо от първоначалния вариант, което кара учените да мислят, че че може да се окаже необходимо близо 90% от хората да са ваксинирани, за да има стаден имунитет.
Може да се окаже освен това, че при някои от мутациите ваксините не действат достатъчно ефикасно – такива съмнения съществуват по отношение на южноафриканския вариант. Векторните ваксини, каквато е „АстраЗенека”, показват ефективност от едва 10 до 57% срещу този вариант. При някои от РНК-ваксините, например тази на „Пфайзер”, се забелязват по-обнадеждаващи резултати.
Които мутации правят нигерийският вариант на SARS-CoV-2 по-опасен
Има и недостатъчно изяснени въпроси – например доколко ваксините защитават от по-нататъшно предаване на инфекциите. Резултатите от изследванията, проведени от производителите на ваксини показват, че в зависимост от вида ваксина, инфекциите от ваксинирани хора се предават от 67 до 94% по-рядко.
Друг фактор, който влияе върху продължителността на пандемията, е процентът на ваксинираните в отделните държави, който все още доста се различава. В някои случаи дори да са налични достатъчно ваксини, има хора, които отказват да се имунизират. Към тях спадат и такива, за които СЗО засега не препоръчва имунизиране – например бременни жени, деца или хора, които са склонни към алергични реакции.
Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане за нормалност и постигнат колективен имунитет
В САЩ се вижда как имунизационната кампания постепенно се забавя. От средата на април количествата използвани ваксини намаляват. Затова някои щати се опитват да мотивират хората с допълнителни стимули и подаръци. От март насам броят на ваксинираните в Израел също нараства твърде бавно. И в Германия отчитат, че може да се стигне до стагниране.
Според проучване на института „Роберт Кох”, готовността за ваксиниране зависи и от това кой вид препарат е наличен. Скептицизмът спрямо векторната ваксина на „АстраЗенека” например е значително по-висок, отколкото към препарата на „Пфайзер”.
Отскоро се заговори и за това, че ваксинацията навярно ще трябва да се актуализира с т.нар. бустерни дози след около 6 месеца, тъй като се предполага, че действието на сега допуснатите препарати е временно.
Бразилският щам – голямата опасност
Независимо от всички проблеми, експертите в момента са относително оптимистични и предполагат, че вирусът ще се превърне в ендемичен – с други думи ще стане като сезонните грипни вируси и няма да застрашава здравето в такива мащаби. Докато се стигне дотам обаче, явно ще трябва да се въоръжим с още търпение. Водещият германски вирусолог Кристиан Дростен предполага, че това ще стане факт чак след около година и половина.
Новият „индийски вариант“ и новите безспокойства – какво знаем засега
Според един анализ на учени от университета в Оксфорд човечеството ще излезе от пандемията едва през 2023 г. До тогава всички правителства трябва да придържат към частичните мерки за безопасно и да продължат с имунизационните кампании.
Източник: