Осем „женски“ болести, при които лененото семе помага
Стресът, неправилното хранене, химични и радиационни въздействия имат своята роля в нарушенията на менструалния цикъл, а с това и репродуктивните възможности при жените. Лененото семе, поради уникалния си състав и наличие на фитоестрогени, е чудестно средство подпомагащо да им се противопоставим.
Ленът и лененото семе
Ленът (Linum) е едногодишно и многогодишно тревисто растение и полухрасти от семейство Ленови (Linaceae). Познати са няколко разновидности на лена – влакнодаен, маслодаен, междинен, планински и полузимен. Ленът може да бъде култивиран – за промишлени цели и див лен. От последния в нашата страна се срещат повече от 12 разновидности.
Семената на лена са малки, около 3 мм, лъскави, гладки, жълти или кафяви на цвят – според сорта, с елипсовидна форма, заострена в единия край (като обелена слънчогледова семка), с лек вкус на ядка.
Какво съдържат?
Лененото семе съдържа 534 калории на 100 грама, което съответства на 55 калории за супена лъжица цели семена (7 грама).
Те се състоят от 42% мазнини, 29% въглехидрати и 18% протеин.
В състава на лененото семе влизат около 40% мазнини (ленено масло), от които 50% полиненаситени омега-3 мастни киселини (алфа-линоленова киселина). Лененото масло има най-висока концентрации на омега-3 мастни киселини в сравнение с всички останали растителни масла. Една супена лъжица ленени семена съдържа около 1,8 грама растителна Омега-3 – „незаменима“ мастна киселина, която не се произвежда в организма и трябва да се приема чрез храни.
Други важни съставки са слузни вещества, линамарин, протеини, лецитин, стероли, лигнани, пластохроманол, витамини В1, В2, В6 , В12 (съдържанието на вит. B12 отговаря на количествата, открити в месните продукти, което го прави подходяща храна за вегетарианците) и Е, както и никотинова, фолиева и пантотенова киселина; на минерали – магнезий, калий, цинк и мед, засилващи имунитетът на тялото; фибри – 27.3 г в 100 г семе т.е. 1,9 г в една супена лъжица.
Лигнаните участват в структурата на стените на растителните клетки. За първи път за изолирани през 1927 г. от Робъртсън, наименованието лигнани е дадено от Хейв през 1936 г.
Ползите от лененото семе
Проучванията отдавна са доказали ползите от лененото семе при сърдечно съдови заболявания (благодарение на Омега-3). То понижава нивата на лошия холестерол, а с това и риска от инфаркт и инсул (3-4 с.л. – 30 грама) смляно ленено семе дневно в продължение на три месеца понижава общия холестерол със 17% и „лошият“ LDL холестерол с почти 20%); при диабет, затлъстяване и метаболитен синдром (при диабет тип 2, 10–20 грама ленено семе (2-3 с.л.) в ежедневната диета в продължение на поне един месец, намалява нивата на кръвната захар с 8–20%), при запек (поради високото съдържание на фибри – 1.9 г в 1 равна с.л.); при кашлица, безсъние, главоболие, лечение на рани и др. Но това, което го прави уникално за жените е благоприятното му въздействие в периода на менопаузата (климакса), от рак на гърдата, (на простатата и дебелото черво също) и върху регулацията на менструалния цикъл.
Защо е полезно за жените?
Това, което прави лененото семе особено полезно за жените във всички възрасти са лигнаните – полифеноли с противотуморна активност (подофилотоксин, арктиин), ентеролактон допринасят за намаляване на риска от рак на гърдата; те са естетвени SERM (модулатори, които селективно приемат естроген). Ентеролактонът – основният лигнанов метаболит (вещество, получено в резултат на метаболизирането на лигнаните), притежава естрогенна активност.
Естрогените са хормони, произвждани от яйчниците, но съществуват и т.н. растителни естрогени – фитоестрогени, които проявяват същите, макар и по-слаби свойства. Фитострогени се съдържат в соята, маслините, тиквените семки и, разбира се, в лененото семе.
Естогените, заедно с фоликулостимулиращия (ФСХ) и лутеинизаращият хормо (ЛХ), участват в регулацията на менструалния цикъл. Нивото им в кръвта е различно през различните дни на менструалния цикъл. То е най-ниско през първия ден на менструацията и бавно се повишана към средата на цикъла, за да достигне своя пик по време на овулацията. Ако приемем, че менсруалният цикъл е с продължителност от 21 до 35 дни, средно 28, то най-високите нива се очакват около 14 ден. След овулацията нивото на естрогените намалява, но пък нивото на прогестерона се увеличава. Нивата и на двата хормона намаляват отново в началото на менструалния цикъл. Естрогените и прогестеронът подготвят матката и гърдите за възможно оплождане. Ако оплождането не е настъпи, нивата на естроген и прогестерон спадат и удебелената маточна стена се изхвърля с яйцеклетката под формата на менструално кървене.
Освен по време на менструалния цикъл, нивото на хормоните се поменя през различните периоди от живота на жената – пубертет, бременност, кърмене и менопауза.
В тези периоди са възможни хормонални нарушения, като нередовна или оскъдна менструация, липса на овулация и невъзможност за забременяване, синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ), при който заедно с нередовната менструация са налице и повишени нива на мъжки хормони (андрогени) и произтичащите от това повишено окосмяване (хирзутизъм) на лицето и гръдите, акне, омазняване и разреждане (опадане) на косата на главата (алопеция), проблеми с теглото, растеж на косата; пременструален синдром (ПМС) и свързаните с него главоболие, нервност, депресия, наррежение в гърдите, повишен апетит, подуване на корема и много други.
Причинени за горните състояния са най-различни – консумиране на преработени храни, стрес, химикали и много други.
И тук на помощ идва лененото семе.
Кой и кога може да използва ленено семе?
- нередовна менструация;
- СПКЯ;
- ПМС;
- болезнена менструация;
- ендометриоза и кисти на яйчника;
- менопауза – горещи вълни, изпотяване;
- използващи противозатъчни средстава (хапчета)
- акне по хормонални причини, за подмладяване на кожата.
При всички изброени по-горе състояния може да се приложи следната изпитана рецепта, комбинация от ленено семе, тиквени и слънчогледови ядки и сусам.
Препоръчана рецепта
През първата половина на цикъла от 1 до 14 ден:
- 1 супена лъжица (с. л.) ( 1 равна с. л. приблизително 7 грама, препълнена – 10 г) смлени тиквени семки,
- 1 с. л. смлени ленени семена;
а през втората половина – от 14 до 28 ден:
- 1 с. л. смлени слънчогледови семки,
- 1 с. л. смлян сусам.
Какво ще стана, ако изяждаме по 4 ореха на ден?
Ако цикълът ви не е 28 дни, можете да адаптирате – например при 21-дневен цикъл от 1 до 10 ден и от 11 до 21 ден; при 35-дневен цикъл – от 1 до 16 и от 16 до 35 ден.
В менопаузата (климакс) се препоръчва както горната рецепта, така и само 1 с.л. цели или смлени семена, добавени към салата, кисело мляко или кефир или комбинация от 1 с.л ленено семе и 1 с.л. соеви семена.
Ленените семена могат да се консумират директно като семена или под формата на прах, при условие че не надвишават 1,5 супени лъжици на ден. Може да се смесва със салати и да се добавя към кисело мляко и яйца. Може да се добавя и към теста за хляб, супи и готвени ястия. И да не се пропуска да се пие вода.
Основни проблеми при лечението на ендометриозата
Важно е семената, които консумирате, да са пресни и смлени, но не забравяйте да съхранявате семената си в херметически затворена кутия и в хладилника след смилането им, тъй като смлените семена ще се окисляват и влошават по-бързо.
Всичко прекалено е вредно
Прекалената употреба на ленено семе може да доведе и до нежелани ефекти като: проблеми със съсирване на кръвта – големи дози на омега-3 мастни киселини могат да имат ефект на разреждане на кръвта, затова трябва да се внимава, ако се използва при нарушения в кръвосъсирването или прием на антикоагуланти или други лекарства; цианогенни гликозиди, които се съдържат в лененото семе, свързвайки се със серни съединения в тялото, образуват тиоцианати – прекомерни количества тиоцианати могат да нарушат функцията на щитовидната жлеза; подуване и запушване на червата, алергични реакции и целулит при жените. Освен това ленените семена, особено смлените на прах, могат да увредят имунната система, като създават по-бързо токсичен ефект.
Полипи на ендометриума (матката)
Кой и кога не бива да консумира ленено семе?
В някои случаи употребата на ленено семе може да повлияе неблагоприятно абсорбцията на лекарства в червата; може да предизвика аборт или кървене поради наличието на естрогенния хормон, затова не се препоръчва при бременност, а също и по време на кърмене. Не се препоръчват на деца до 2-годишна възраст.
Д-р П. Панайотова, акушер-гинеколог
––––––––––––––––––––––––––––
Източник:
- The facts on flax, Medical press
- Randomized Phase IIB Trial of the Lignan Secoisolariciresinol Diglucoside in Premenopausal Women at Increased Risk for Development of Breast Cancer, Pub.med.gov
- Stamfordhealth.org/healthflash-blog/integrative-medicine/seed-cycling/ Healthline.com/health/premenstrual-syndrome
- Stamfordhealth.org/healthflash-blog/integrative-medicine/seed-cycling/
- Yimsel Serkan O. Doğru beslenme ile ilgili yanlış bildikleriniz. Hayykitap, İstanbul, 2007
- Freni-Titulaer L, Cordero JF, Haddock, Lebron G, Martinez R, Mills JL. Porto Riko’da Prematüre Telarş. Çevresel faktörlerin araştırılması. J Dis Çocuğum. 1986; 140 (12): 1263-7.
- Herman-Giddens ME, Slora EJ, Wasserman RC, Bourdony CJ, Bhapkar MV, Koch GG, Hasemeier CM. Ofis Uygulamasında Görülen Genç Kızlarda İkincil Cinsel Özellikler ve Adet: Ofis Ayarları Ağında Pediatrik Araştırmadan Bir Çalışma. Pediatri, 1997; 99: (4): 505-512.
- Irvine C, Fitzpatrick M, Robertson I, Woodhams D. „Bebek Beslenmesinde Soya Fasulyesi Fitoöstrojenlerinin Potansiyel Olumsuz Etkileri“, NZ Med J. 1995: 24; 108 (1000): 208-9. Setchell KDR, Zimmer-Nechemias L, Cai J, vd. Bebeklerin soya bazlı bebek formülünden fito-östrojenlere maruz kalması. Lancet. 1997: 350: 23-7.
- Cassidy A, Bingham S, Setchell K. İzoflavonlardan zengin soya proteini diyetinin menopoz öncesi kadınların adet döngüsü üzerindeki biyolojik etkileri. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 1994; 60: 333-40.
3 Отговори
[…] Осем „женски“ болести, при които лененото семе помага […]
[…] Здраве от природата: Осем „женски“ болести, при които лененото семе помага […]
[…] Осем „женски“ болести, при които лененото семе помага […]