Ще пробие ли „индийският вариант“ваксините
В света се появи нов вариантна коронавируса, който се разпространява от един континент на друг и изглежда трудно да го спрем. Световната здравна организация (СЗО) обяви, че нововъзникналият вариант в Индия, известен като B.1.617, официално „предизвиква безпокойство“, а съобщенията, че напълно ваксинирани хора са се заразили с с него засили страховете и направи почти осезаема заплахата, която мутиращият вирус представлява за света.
СЗО класифицира вариснтите по този начин, когато има доказателства, че се разпространяват по-бързо, причиняват по-тежко заболяване или избягват придобития преди това имунитет по-добре, отколкото циркулиращите версии на вируса.
Световната здравна организация съобщи за предварителните проучвания, които показват, че индийският вариант се разпространява по-бързо и регистрира щама като четвъртия „вариант от глобално значение“, добавяйки го към първоначално идентифицираните във Великобритания, Бразилия и Южна Африка.
„Има налична информация, която предполага по-голяма предаваемост на B.1.617“, заяви говорителят на СЗО Мари Ван Керхов в Женева. NPR публикува статия, обясняваща защо B.1.617 може да е най-бързо растящият мутант на планетата.
В същото време изследователи по цял свят бързат да разберат дали наличните ваксини срещу COVID-19 все още ще бъдат ефективни срещу този нов мутант. Някои предварителни данни, публикувани преди седмица, са обнадеждаващи.
Равидра Гупта (Ravindra Gupta), професор по клинична микробиология в Университета в Кеймбридж и един от водещите учени, изследващи новите щамове на Sars-Cov-2, заяви пред Financial Times, че е идентифицирал „тревожни“ случаи на заразяване след ваксинация, включващи поне един от новите варианти за първи път идентифициран в Индия – B.1.617.2.
В дом за възрастни в Делхи, 33 служители, които са били напълно ваксинирани с ваксината на Oxford / AstraZeneca, са дали положителен резултат за щама B. 1.617.2, въпреки че никой не се е разболял сериозно.
„Мислехме, че всички ще бъдат защитени (но) вирусът успя да заобиколи ваксината“, отбелязва Гупта.
Подобно на други варианти на безпокойство, B.1.617 има над дузина мутации. Но най-много безпокойство предизвикват по-специално две мутации, казва Равиндра Гупта, микробиолог от университета в Кеймбридж. Тези мутации се намират във важна част от вируса – там, където атакува имунната система.
Споделеното от Гупта е само част от съобщенията в индийските медии за напълно ваксинирани лекари и медицински работници, тествани положително за COVID-19 през последните два месеца, през които страната бе поразена от свирепа втора вълна от инфекции.
Според Индийската медицинска асоциация (IMA) поне девет от 194 лекари, починали от COVID-19 по време на сегашната вълна, са били напълно ваксинирани. Организацията в момента проверява за още подробности, включително колко дълго след втората доза лекарите са починали и коя ваксина са получили, разказва за Financial Times д-р Джонроуз Остин Джаялал (Johnrose Austin Jayalal), национален президент на IMA.
Въпросът, който сега трябва да отговорят учените, е дали така наречените случаи на „пробив на ваксината“ могат да се обяснят с огромния брой хора, срещнали се с COVID-19 в Индия, и ефикасността на ваксините – нито една от ваксините не е 100% ефективна. Или дали новите щамове, както при варианта, идентифициран за първи път в Южна Африка, са еволюирали така, че да станат по-устойчиви на ваксините.
Мехул Сутар (Mehul Suthar), асистент по педиатрия в Университета Емори в САЩ, който провежда лабораторен анализ на новите варианти, е на мнение, че има малко тежки заболявания и смърт сред случаите на „пробив в защитата на ваксината“ в ваксината, но предупреждава за рисковете от по-нататъшни мутации.
„Колкото повече се появяват тези варианти, толкова повече възможности имат да мутират, да причинят инфекция и да станат по-трансмисивни“, подчертава Сутар.
Докато повечето учени са уверени, че настоящата ваксинация ще предпази от тежки симптоми и смърт, нараства консенсусът, че поне една от трите линии на варианта, първоначално открит в Индия, е частично устойчива на ваксини – B.1.617.1
Статия, публикувана от лабораторията на Гупта, която все още не е рецензирана, установява, че B.1.617.1 е „умерено понижена чувствителност“ към ваксината BioNTech/Pfizer и че антителата са малко по-малко ефективни срещу варианта, отколкото срещу други. Екипът е събрал кръвен серум от девет души, които са получили една доза от ваксината Pfizer, и са я тествали срещу безвреден носител на вирус, модифициран да съдържа шиповия протеин на SARS-CoV-2 с мутациите от B.1.617.
Серумът от ваксинираните индивиди обикновено съдържа антитела, които могат да блокират или „неутрализират“ вируса и да попречат на клетките да се заразят. Екипът на Гупта обаче откри, че неутрализиращите антитела, генерирани от ваксинираните индивиди, са с около 80% по-малко мощни срещу някои от мутациите в B.1.617, въпреки че това няма да направи ваксинацията неефективна, подчертава изследователят.
В същото време в статия на Сутар от Университета Емори твърди, че антителата са седем пъти по-малко ефективни при неутрализиране или блокиране на варианта в сравнение с оригиналния щам от Ухан. Това поставя B.1.617.1 „наравно“ с варианта, идентифициран за първи път в Южна Африка, за който е установено, че намалява ефикасността на някои ваксини, отбелязва Сутар.
И двете статии подчертават обаче, че ваксините демонстрират приемлива защита срещу болестта.
Новият „индийски вариант“ и новите безспокойства – какво знаем засега
Ракеш Мишра (Rakesh Mishra), съветник в Центъра за клетъчна и молекулярна биология в Хайдерабад, Индия и колегите му провеждат експерименти, подобни на провежданите от екипа на Сутар, с изключение на Covishield. Те все още не са публикували резултатите си, но Мишра заявява, че изглеждат подобни на това, което други изследователи са открили с ваксините Pfizer и Moderna.
„Всъщност бяхме много облекчени“, коментира Мишра, „защото това означава, че този вариант не успява да преодолее напълно защитата на ваксините“.
Вариантът B.1.617 изглежда е по-опасен от по-рано циркулиращите версии на вируса, особено при лица, чийто имунитет е отслабен известно време след предишна инфекция или ваксинация, подчертава Хофман.
За Гупта индийските варианти предоставят категорично „предупреждение“.
„Ако не държим под контрол разпространението им, може да се окажем с варианти, които дори са по-умели при избягване на ваксините“, коментира Гупта. „Ключово е да не се подценява какво може да направи този вирус.“
Гупта и неговият екип също са изследвали антитела от хора, ваксинирани с ваксината Pfizer, и след това са следили как двете мутации, комбинирани заедно, намаляват способността на тези антитела да убиват вируса. „Това, което видяха, даваше надежда. Двойният мутант в много отношения е подобен на единичния мутант. Това не е двоен проблем.“
Индийските учени: Приликите в геномите на 2019-nCoV и ХИВ не са случайни
„Изглежда, че няма добавяне на един мутант върху друг“, каза Гупта. „И беше наистина много важно, защото това предположение предизвика паника.“
В същото време изследователи от университета Емори проведоха подобни изследвания с антитела, взети от 15 души, ваксинирани с ваксини Pfizer или Moderna. Авторите съобщават, че при тези проучвания антителата все още могат да неутрализират вариант В.1.617, но ефективността на антителата спада средно около седем пъти.
„Въпреки това намаление, всички кръвни проби от ваксината … все още запазиха способността да блокират B.1.617“, каза имунологът Мехул Сутар (Mehul Suthar) от Emory, който ръководи проучването.
СЗО: Обстановката в Индия е сърцераздирателна
Взети заедно, доказателствата сочат, че ваксините Pfizer и Moderna все още ще работят добре срещу B.1.617, точно както работят с южноафриканския вариант, известен като B.1.351. И в двата случая изстрелите вероятно ще осигурят висока защита срещу смърт и сериозни заболявания, но те могат да загубят известна способност да спрат леки или асимптоматични инфекции.
–––––––––––––––––––––––––
Източник: Scientists probe impact on vaccines of Covid variant found in India, Financial Times
Coronavirus variants are spreading in India — what scientists know so far, Nature
Will COVID-19 Vaccines Still Work Against The Variant From India? NPR
1 Отговор
[…] Ще пробие ли „индийският вариант“ваксините […]