Седем причини да похапваме репички и още седем – да стоим далеч от тях
Репичките са вкусни кореноплодни със специфичен пикантен и свеж вкус. За разлика от ряпата, репичките имат по-малко пикантност и лютивина. Това обаче не е единствената причина да са толкова популярни, особено през пролетта. Благодарение на витамините, минералите и етеричните масла, които съдържат, те са прекрасно средство за очистване на организма в началото на лятото.
Репичките са богати на на фолиевата киселина и калций – около 25 милиграма на 100 грама; на витамин C – около 15 мг (250 г репички осигуряват цялата дневна нужда от вит. С).; на фосфор – 30 мг, желязо – 034 мг, калий – цели 233 мг, натрий – 39 мг, цинк – 0,28 мг, на вит. А – 12 мкг, С – 14.8 мкг, В6 – 25 мкг и К – 1,3 мкг.
Имат доказани антиоксидантни свойства. Отличават се с високо съдържание на диетични фибри. Богати са на растителни ензими, които помагат за по-доброто усвояване на протеините и засилват метаболизма. Етеричното им масло е особено полезно за правилното функциониране на черния дроб и храносмилателната система.
В същото време енергийната им стойност е само 15-20 ккал на 100 грама продукт. те съдържат едва 3.6 г въглехидрати и 0,10 г мазнини на 100 г. Поради това може безопасно да се добавя към диетични ястия.
В народната медицина те се използват при редица заболявания: коклюш, рак, кашлица, гастрит, заболявания на черния дроб и жлъчния мехур, срещу запек, артрит, бъбречно каменна болест и още и още!
Затова не е трудно да посочим поне седем причини за консумацията им!
Подобрява сърдечната функция – те са източник на антоцианини (растителни пигменти), които поддържат сърдечната функция, намалявайки риска от сърдечно-съдови заболявания. Високото съдържание на вит. С, фолиева киселина и флавоноиди подсилват тези им свойства.
Контролира кръвното налягане – чрез съдържащият се в тях калий те контролират кръвния поток и понижават кръвното налягане. Смята се, че имат охлаждащ ефект върху кръвта. Имат и диуретичен (пикочогонен) ефект.
Подобряват имунитета – това се дължи най-вече на високото съдържание на витамин С и цинк. Особено полезни са срещу настинки и кашлица, а също и укрепва имунната система с редовна употреба.
Укрепват кръвоносните съдове – репичките играят важна роля в генерирането на колаген, който от своя страна укрепва кръвоносните съдове и намалява шансовете за атеросклероза, а също така предотвратяват ранното стареене.
Повишават метаболизма – помага да се определи киселинността, затлъстяването, стомашните проблеми и гаденето.
Ползи за кожата – ако ядете или пиете сок от репички всеки ден, кожата ще бъде здрава поради наличието на витамин С, цинк и фосфор. В допълнение, препоръчва се да използвате паста за репички за почистване на акне от лицето. Ако пастата се прилага върху косата, можете да премахнете пърхота, да предотвратите загубата на коса и да укрепите корена.
Подходящо за хидратация – репичките съдържат 97, 27 г вода на 100 г. Това ги прави идеално хидратиращо средство, особено през лятото.
Нищо прекалено не е разрешено
Дехидратация. Поради диуретичния си ефект прекалената консумация на репички може да провокира загуба на вода, а тук и дехидратация. Загубата на вода затруднява работата на бъбреците, а чрез тях и на целия организъм.
Хипотония – пъпреки, че ряпата е много ефективна в контролирането на високото кръвно налягане, прекомерната консумация на репички го намалява до необичайно ниско ниво и това причинява хипотония.
Хипогликемия – установено е, че редовното и умерено приемане на репички позволява благоприятно нивата на кръвната захар и намалява риска от развитие на диабет. Прекомерната консумация на репички може да понижи кръвната захар до опасно ниско ниво и да доведе до хипогликемия. Затова болки от диабет, които приемат инсулин, трябва да внимават с количеството на изядените репички!
Коремна болка, диария, повръщане, гърчове, ниска кръвна захар, увреждане на черния дроб.
Повишен риск от вътрешно кървене – той е свързан със съдържанието на вит. К в репичките.
Подуване на корема и газове – високото съдържание на фибри може да причини.
Суровата ряпа уврежда щитовидната жлеза – репичките съдържат съединения, които влияят върху хормоните на щитовидната жлеза, потискайки функциите им. затова, ако човек страда от проблеми на щитовидната жлеза, е по-добре да се яде ряпата варена, а не сурова.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]