Ковид-19 и пораженията му върху щитовидната жлеза
Лекарите предупреждават, че коронавирусната инфекция може да причини заболявания на щитовидната жлеза, както възпалителни, така и автоимунни. Това показва рецензия, публикувана от специалисти в отделението по ендокринология и болести на обмяната на болница CHU-Larrey (Тулуза, Франция).
Увреждането на щитовидната жлеза и след други инфекции не е нещо ново: грип, рубеола, Епщайн-Бар, ентеровирус, морбили и др. COVID-19 обаче има свои особености.
В ретроспективно проучване, проведено в Италия, 20,2% от пациентите, хоспитализирани за тежък Covid-19, са имали клинична (10,8%) или субклинична (9,4%) тиреотоксикоза.
Разпространението на тиреотоксикозата корелира с повишена концентрация на интерлевкин-6, което предполага, че лезиите на щитовидната жлеза са причинени от възпалителен или деструктивен тиреоидит, вторичен вследствие на „цитокиновата буря“, наблюдавана при тежки форми на SARS-CoV-2 инфекция. Muller et al. също съобщават за повишено разпространение на тиреотоксикоза при пациенти с Covid-19, хоспитализирани в отделения за интензивно лечение за тежко белодробно заболяване (15%, n = 85), в сравнение с пациенти с Covid-19, хоспитализирани в отделения с ниска интензивност (2%, n = 41) и пациенти в интензивни отделения с тежко белодробно заболяване, различно от Covid-19 (1%, n = 78). Тези пациенти в отделенията за интензивно лечение Covid-19 имат средна възраст 65 ± 12 години, обикновено мъже (68%), и имат по-високи стойности на С-реактивен протеин (CRP) (медиана 96, 51-177 mg / L), от пациентите в лечебни единици Covid-19 с ниска интензивност (медиана 52, 22–103 mg / L) и единици с висока интензивност Covid-19 (медиана 66, 15–121 mg / L), отразяващи значителен възпалителен отговор, свързан с SARS-CoV-2 инфекция. Следователно, значително повишаване на провоспалителните цитокини (интерлевкин-6, TNF-α) може да бъде причина за деструктивен тиреоидит. В този контекст, следсмъртното изследване на пациенти, починали от инфекция с SARS-CoV-1, разкрива значителна апоптоза на фоликуларните клетки с отделяне на епителни клетки в фоликулите на щитовидната жлеза.
Някои експерти обаче са на мнение, че е невъзможно еднозначно да се свърже коронавирусът със заболявания на щитовидната жлеза, тъй като това може да е в обикновената статистика – тази патология е една от най-често срещаните. Както се казва в статията Ковид-19 повлиява и заболяванията на панкреаса, хипофизната жлеза, половите жлези.
От какво се оплакват прекаралите лек Ковид-19 осем месеца след това
В доклад, представен на годишната международна среща на ендокринологичното общество „ENDO 2021“, се посочва, че някои пациенти с умерено до тежко заболяване от COVID-19, имат анормално възпаление на щитовидната жлеза. Неговите признаци са отсъствие на болка във врата, наличие на лека дисфункция, по-висока честота на патология сред мъжете и връзка с тежко протичане на COVID-19.
Лабораторните тестове разкриват възпалителен синдром с повишени нива на CRP, лека левкоцитоза с неутрофилия или нормална кръвна картина (без лимфопения), ниски нива на TSH с повече или по-малко значимо увеличение на концентрациите на свободни T4 и T3, водещи до клинична или субклинична тиреотоксикоза, както и при при повечето пациенти антитела срещу пероксидаза на щитовидната жлеза липсват, докато антитела срещу тиреоглобулин могат да присъстват при редки пациенти. Ултразвуковото изследване на шията показва повече или по-малко значима гуша, хетерогенна с двустранни дифузни хипоехогенни области без хиперваскуларизация при цветно доплер изследване и няколко шийни лимфни възли с нормална морфология. Сцинтиграфията показва, че фиксирането на радиоизотопа в щитовидната жлеза е значително намалено или липсва.
Поне четири неврологични оплаквания при 85% от пациентите с „постковид“
Пациентите са получавали β-блокери, аспирин, нестероидни противовъзпалителни лекарства или кортикостероиди (рядко интравенозно и по-често орално) в ниски дози (преднизон 25–40 mg), като постепенно намаляват средно за 3-4 седмици. При повечето пациенти, въпреки краткия период на проследяване (35 ± 12 дни), се наблюдава нормална функция на щитовидната жлеза след възможен преходен епизод на субклиничен хипотиреоидизъм. Известно е обаче, че при продължително проследяване след вирусен тиреоидит по-често се наблюдават автоимунитет на щитовидната жлеза и хипотиреоидизъм.
Всички доказателства предполагат подостър тиреоидит по време на или след лек или асимптоматичен епизод на Covid-19. При повечето пациенти липсата на антитиреоидни антитела изключва епизод на автоимунен тиреоидит. Клиничните и параклиничните данни са сравними с подострия тиреоидит, наблюдаван по време или след други вирусни инфекции, причинени от цитомегаловирус, рубеола, вирус на Епщайн-Бар, ентеровирус, аденовирус, коксаки, морбили, грип.
„Пациентите, заразили се с нова коронавирусна инфекция, независимо от възрастта, често развиват автоимунни реакции“, коментира Ирина Шестакова, професор и главен специалист по инфекциозни болести в Medsi Group.
Следователно, дори ако човек е боледувал леко, последствията от пренесената коронавирусна инфекция могат да бъдат сериозни и да засегнат както щитовидната жлеза, така и много други органи и системи на тялото. Щитовидната жлеза е само един от органите, които са засегнати от автоантитела (антитела към собствените им тъкани). В допълнение, човек може да има наследствена предразположеност към автоимунни патологии на щитовидната жлеза, за които може да не е подозирал преди COVID-19 и инфекцията стартира този процес.
Четири необичайни кожни промени при Ковид-19, които трябва да знаем
„Има два основни типа дисфункция на щитовидната жлеза: хипотиреоидизъм, когато жлезата произвежда малко хормони и хипертиреоидизъм, когато ситуацията е обърната. Тъй като „сферата на влияние“ на щитовидната жлеза е огромна, признаците на нейното неправилно функциониране могат да бъдат различни. Най-честите симптоми са: промяна на теглото (както покачване, така и загуба на килограми), раздразнителност, безпокойство, намалена памет и концентрация, болки в ставите, мускулни болки, слабост, проблеми със съня, сърцебиене. Както и менструални нередности, суха, чуплива коса и нокти, суха кожа“, казва специалистът.
Ако говорим за физическите усещания на пациента, то при възпаление на щитовидната тъкан се появяват болки във врата, ирадииращи към челюстта и ухото, болка при палпация, при обръщане на главата, при преглъщане, температурата може да се повиши до 40 ° C. Най-често симптомите на нарушения се развиват бавно и пациентите понякога не забелязват измененията.
„Ковид-пръсти“ – новият симптом на Covid-19
Самите автори на научната статия са уверени, че разпространението на възпалителен тиреоидит и други патологии на щитовидната жлеза оправдава оценката на функцията на този орган при пациенти, хоспитализирани в отделения за интензивно лечение, за да се избегнат сериозни ендокринни смущения.
–––––––––––––––––––––
Източник: COVID-19 can cause atypical thyroid inflammation, EurekAlerd
Thyroiditis and SARS-CoV-2 pandemic: a review, Spriger Link
1 Отговор
[…] Ковид-19 и пораженията му върху щитовидната жлеза […]