Парите за „първа линия“ са гарантирани в бюджета и за месец юни
„Знам, че парите за медиците на първа линия са гарантирани в бюджета, включително и за юни месец, знам и че има един буфер в бюджета, който също може да бъде използван, но това не са решения, които могат да бъдат взети от съсловната организация. Това каза зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски пред bTV.
Нашето убеждение е, че много важно екипите да продължат да бъдат мотивирани, защото ще припомня, че миналата година имахме едно доста спокойно лято, но видяхме през ноември какво се случи. Ние трябва да сме оптимисти, но трябва да се подготвим и за един негативен сценарий, за да не бъдем изненадани“.
„Д-р Стойчо Кацаров е запознат със системата в детайли, но за този кратък период на служебния кабинет не могат да бъдат решени глобални проблеми“, смята д-р Габровски.
„За мен, като представител на съсловната организация, едно от най-важните неща, с които трябва да се справи, е да се подсигури борбата с пандемията COVID-19, така че да се осигури една нормална есен. Всички усилия, които трябва да се полагат, защото те изискват време, са за един по-спокоен зимен сезон“, допълни още проф. Габровски.
По думите на проф. Габровски Националният оперативен щаб е консултативен орган към Министерството на здравеопазването и министърът ще реши дали да има такъв орган и ако има – какъв да е състава му.
„Много противоречиви мнения бяха изказани през последната година по отношение на работата на Националния оперативен щаб. Моето дълбоко убеждение е, че управлението на кризата беше много добро на всички нейни етапи. Ние имаме категорично предимство пред повечето европейски държави по показателите как сме се справили. Ние имахме едни относително слаби рестриктивни мерки за относително кратки срокове, справихме се добре по отношение на проценти, свързани със заболеваемостта, включително и при медицинския персонал“, каза още проф. Габровски.
„Осезаемо е намаляването на натиска на коронавируса през последните седмици. Всички болници, които са се грижили за COVID пациенти, ще продължат да го правят, но в рамките на необходимото. Има много позитивни тенденции, които ако продължат, ще имам много спокойна есен и зима“, допълни още той.
По повод последната вълна на вируса, проф. Габровски коментира, че подмладяването на пациентите е факт при британския вариант. „Ние научихме, че това е комплексно заболяване. Но това, което най-много засегна хората е, че ги накара да забавят и да отлагат лечението и профилактиката на хроничните заболявания“, каза проф. Габровски.