Шест причини, които провокират непрекъснато чувството за глад
Някои хора се оплакват, че чувството на глад не ги напуска дори в онези моменти, когато организмът определено е пренаситен с храна – след хранене или десет минути след обилна закуска. Защо е така?
Редовна консумация на сладкиши
След консумация на храни, съдържащи прости въглехидрати, нивата на глюкоза в кръвта бързо се повишават, което води до чест глад и следователно постоянни закуски дори след хранене.
Хранене през дълги интервали
Чувството за глад може да се появи, ако интервалите между храненията е 4-5 часа или повече. След такова „въздържание“ човек развива истински вълчи апетит. За да потиснете глада и да намалите прекомерния апетит, трябва да се храните редовно 5 пъти на ден на малки порции.
Липса на сън
Учените са доказали, че гладът може да възникне в резултат на постоянна липса на сън. Тези хора увеличават производството на два хормона, които ви карат да се чувствате гладни и сити – лептин и грелин.
Лептинът се произвежда в мастните клетки и високите нива водят до липса на апетит, а грелинът е хормон, отговорен за повишаване на апетита, който се произвежда в стомаха обикновено, когато е празен.
Тяхното функциониране е нарушено в случай на лишаване от сън. След това при безсънни хора нивата на лептин намаляват и нивата на грелин се увеличават. Това състояние води до значително повишаване на апетита и неконтролируемо чувство на глад в стомаха дори след хранене.
Глад поради стрес
Честият психически или нервен стрес също допринася за увеличаване на глада, тъй като механизмите, които причиняват чувството за ситост, са нарушени. Постоянният стрес увеличава концентрацията на кортизол (надбъбречна кора). Излишъкът му води до коремно затлъстяване, отлагане на мазнини по задната част на врата и инсулинова резистентност. В допълнение, постоянното умствено и емоционално претоварване допринася за увеличаване на производството на норепинефрин и, следователно, неконтролиран апетит. На свой ред въглехидратите участват в производството на серотонин, който подобрява настроението на човека – ето защо ядем сладко след стрес.
Проблемът може да се крие във всяка система на тялото, често възниква от голямо натрупване на малки и започва да расте. Затова е важно следи общото състояние,
вземете тестове и се опитайте да потърсите истинската причина за постоянното чувство на глад.
Хормоните
Адреналинът – с честата поява на стресови ситуации и появата на стрес, човешкото тяло започва да произвежда адреналин в голям обем. Този хормон може да потисне глада и да изглежда, че храненето не е било толкова отдавна.
Кортизолът – заедно с адреналина, стресовият хормон кортизол започва бързо да се активира. Той е противник на адреналина и просто блокира действието му. Поради този ефект се развива появата на силно чувство на глад. Невъзможно е да се отървете от него дори след хранене, ако кортизолът продължава да се произвежда и човекът е много притеснен. Апетитът ще изчезне, когато концентрацията на кортизол спадне значително.
Чувството за глад често се бърка с чувството за жажда
Човешкото тяло често бърка чувството на жажда и чувството на глад. По-точно, самият човек ги обърква, но тялото се опитва да предаде едно за друго. Храната в диетата съдържа и вода – така тялото се опитва да се отърве от силното желание да пие много течности. Ако има силно чувство на глад дори след хранене, тялото може буквално да каже, че има водно-солеви баланс.
Липсата на вода в организма може да доведе до по-тежки последици. Работата на различни системи ще започне да се нарушава, те просто могат да спрат да работят поради липса на вода. Трябва да наблюдавате достатъчно прием на течности и да се опитате да се научите да правите разлика между жажда и глад. След като изпиете водата, чувството за глад обикновено изчезва, но ако то остане, тогава човек едва ли ще може да преяде твърде много. В крайна сметка стомахът вече е пълен с течност.
Силно чувство на глад може да последва, ако кръвната захар спадне. Обикновено това се случва, ако преди основното хранене човек яде много бързи въглехидрати – те бързо повишават нивата на глюкоза в кръвта и тялото започва активно да произвежда инсулин. Производството на този хормон е силно провокирано от различни сладкиши и всичко свързано с нездравословни и леки въглехидрати.
Пиенето винаги с мезе или по време на хранене
Инсулинът започва да синтезира постъпващите въглехидрати, превръща целия състав в енергия. Последните също могат да се съхраняват. След предприетите действия нивото на захарта започва да спада бързо и човек се чувства празен или силен глад. Необходимо е да откажете да ядете бързи въглехидрати или да не ги злоупотребявате преди oсновни хранения.
Кои са 10-те вида рак, най-често свързани с храненето
Как да потиснем чувството на постоянен глад?
Ако постоянното чувство на глад не е свързано с клинично отклонение на тялото, тогава има някои техники, които ви позволяват да задоволите глада си:
- Водата ще помогне временно да премахне чувството на глад, ако човек е гладен.
- По-скоро можете да се почувствате сити, когато дъвчете старателно храната.
- Докато се храните, трябва да отклоните вниманието си от количеството консумирана храна и да се съсредоточите върху вкуса му.
- Не трябва често да ядете прекалено пикантни, кисели, газирани и захарни храни и напитки, които допълнително стимулират апетита. Всичко трябва да е умерено.
- Можете визуално да излъжете мозъчния център, като ядете малки порции храна на всеки 3-4 часа.