Д-р Пишмишева: Да, системата ни е длъжна!
“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“ Това заяви пред БНР д-р Мария Пишмишева, началник на инфекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията в коментар за професионалното прегаряне сред медиците.
„Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние“, сподели д-р Пишмишева и добави, че епидемията е имала и „добри“ страни и е станала причина да се обърне внимание на някои специалности. „Защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път“.
“Да системата ни е длъжна. Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация“, заяви д-р Пишмишева. Според нея, за да се случи това, са важни фактори като заплащането, възможностите за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните болници, където се поема немалка част от патологията.
В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка, отбеляза тя. На моменти сме неуверени, че можем още да продължим.
Д-р Пишмишева разказа, че в отделението са петима лекари. „Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг“, сподели тя.
Тя посочи, че в тези условия не може да има работно време за медиците, независимо, че то фигурира на график. „Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това“, коментира още тя.
Глътка въздух в нашето отделение не сме усетили. В инфекциозно отделение има 19 COVID легла, в момента има 22 пациенти, сподели още д-р Пишмишева.
Д-р Дончев: COVID-19 е болест, която няма нищо общо с грипа
Що се отнася до наградата, д-р Пишмишева сподели:
„Всяка награда е оценка за работата и ме радва. Наградата за принос в борбата с COVID-19 я посветих на всички, които се борят с тази инфекция. Грамотата ще окача в отделението, защото всеки човек има принос и е част от тази награда“, която не е спирала да лекува болни от коронавирусна инфекция от 20 март 2020 г.