Ракът на устната кухина и връзката му с пасивното тютюнопушене
Пасивното пушене е една от причините за рак на устната кухина, казват учените. Изследванията им са публикувани в Tobacco Control.
Злокачествените тумори на устата, устните и орофаринкса са причина за близо 230 хиляди смъртни случая по света всяка година. Пушенето е един от най-важните рискови фактори за рак на устната кухина.
Огромен брой хора са принудени да вдишват тютюнев дим на други хора, това явление се нарича пасивно пушене. Около 33% от непушачите мъже, 35% от непушачите жени и 40% от децата са пасивни пушачи.
Пасивното пушене има много вредни последици за здравето. През 2009 г. Международното общество за изследване на рака потвърди, че вдишването на тютюнев дим от втора ръка причинява рак на белия дроб. Известно е, че вторичният дим увеличава риска от рак на ларинкса и рак на фаринкса.
Мета-анализ, включващ пет проучвания, с общо 1179 случая и 5798 контроли, подкрепя причинно-следствената връзка между излагането на пасивен дим и рак на устната кухина. Констатациите могат да служат като ръководство за специалисти в областта на общественото здраве, изследователи и политици за по-нататъшна подкрепа на ефективни програми за предотвратяване на излагането на пасивно пушене по целия свят.
Учените предполагат, че пасивното пушене може да причини рак на устната кухина. По този въпрос обаче са направени малко изследвания. Трудно е да се правят заключения въз основа на резултатите от всеки от тях поотделно.
Нова изследователска работа – мета-анализ и систематичен преглед на всички изследвания за връзката между тютюнопушенето и рака на устната кухина. Международен екип от учени анализира данни, които обхващат почти 7 хиляди души. Около половината от тях са пасивни пушачи. Анализът показа, че те имат около 50% по-висок риск от развитие на рак на устната кухина, отколкото хората, които не дишат тютюнев дим. Излагането на тютюнев дим за повече от 10 години почти удвои този риск.
В констатациите на изследването авторите посочват, че тяхната работа подкрепя идеята, че пасивното пушене е една от причините за рак на устната кухина. Дозозависимият ефект (колкото по-дълга е експозицията, толкова по-висок е рискът) също подкрепя тази хипотеза.
Авторите на изследването пишат, че изясняването на вредното въздействие на пасивния дим подчертава необходимостта от подобрена превенция на излагането на втора ръка на тютюнев дим.
––––––––––––––––––––––––––
Източник: Secondhand smoke exposure and oral cancer risk: a systematic review and meta-analysis
2 Отговори
[…] […]
[…] […]