Качването на килограми след отказ от цигарите и влиянието им върху съсрдечно съдовите заболявания и диабета
Ново проучване, публикувано в JAMA Network Open, установява, че наддаването на тегло след отказване от тютюна намалява риска от смърт и не води до диабет и сърдечни заболявания.

Отказът от тютюнопушене е полезено за здравето: увеличава се продължителността на живота, намалява рискът от хронични заболявания, подобрява се качеството на живот. Нарастването на теглото обаче често се свързва с отказването от тютюна. Научните доказателства за това колко опасни са тези излишни килограми за здравето все още са противоречиви.
Разликите в това колко хора наддават след отказване от тютюнопушенето могат да бъдат значителни. Съответно, потенциалните ефекти върху здравето също могат да се различават. Ефектът от степента на наднорменото тегло върху човешкото здраве в реалния живот е малко проучен.
Резултатите от национално представително кохортно проучване на 16 663 австралийски възрастни, изследвани между 2006 и 2014 г., показва, че хората, които се отказват от тютюнопушенето, имат значително по-нисък риск от смърт от тези, които продължават да пушат, независимо от промените в теглото и ИТМ след отказване от тютюнопушенето. Нито промяната на теглото, нито промяната в индекса на телесна маса след спиране на тютюнопушенето не са били значително свързани с риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, рак или хронична обструктивна белодробна болест.
Средно участниците, които се отказват от тютюнопушенето, качват с 3,14 килограма повече по време на проучването, отколкото тези, които продължават да пушат. Индексът на телесната им маса също се е увеличил по-силно – с около 0,8 единици.
Въпреки увеличаването на теглото, след отказа от тютюнопушене, рискът от сърдечни заболявания и диабет тип 2 не се увеличава при хората, които се отказват от пушенето. В същото време рискът им да умрат от каквато и да било причина е средно наполовина по-малък от този, който продължава да пуши. Учените установиха, че рискът от смърт е намален за всички групи отказващи: тези, които са загубили, натрупали и запазили предишното си телесно тегло.
Пушенето съкращава продължителността на живота със 7-10 години. Не е ясно обаче дали увеличената продължителност на живота на непушачите ще доведе до увеличаване на инвалидността и намаляване на качеството на живот през тези допълнителни години. Това проучване оценява дългосрочното въздействие на тютюнопушенето в средна възраст върху здравословното качество на живот (HRQoL) в напреднала възраст.
„Ползите от спирането на тютюнопушенето надвишаваха риска, когато ставаше дума за смъртност, тъй като рискът от големи хронични заболявания не се увеличава въпреки увеличаването на теглото и увеличаването на индекса на телесна маса при тези, които се отказват от тютюнопушенето“, пишат авторите на изследването в констатациите.

Ракът на устната кухина и връзката му с пасивното тютюнопушене
Това австралийско проучване противоречи на няколко други изследвания, включително проучване от 2018 г. на американски учени, което установи, че хората, които се отказват от тютюнопушенето, са по-склонни да развият захарен диабет. Въпреки това, рискът от смърт от сърдечни заболявания и всяка причина все още е по-нисък за тях, отколкото за тези, които продължават навика.
–––––––––––––––––––––––––––––
Справка: The effect of smoking in midlife on health-related quality of life in old age: a 26-year prospective study, PubMed
Weight gain in smokers after quitting cigarettes: meta-analysis, PubMed
Източник: Weight Gain After Smoking Cessation and Risk of Major Chronic Diseases and Mortality, JAMA Network
2 Отговори
[…] Качването на килограми след отказ от цигарите и влияни… […]
[…] Качването на килограми след отказ от цигарите и влияни… […]