Какво става с очите на космонавтите, които са дълго време в орбита
Свързаният с космически полет невроокуларен синдром при астронавтите, които остават дълго време в орбита, е известен от няколко години е в полезрението на офталмолозите.

Развива се при астронавти, които са били на мисии за повече от един месец. Диагностицира се чрез изследване на очното дъно. Признаците включват подуване на зрителния диск (където зрителният нерв излиза в ретината) и няколко други симптоми, които само специалистите могат да открият. Тежък и продължителен оток и други прояви на този синдром заплашват зрително увреждане. Проучване от миналата година установи, че 70% от екипажа са развили невроокуларен синдром след шестмесечен полет.
По-рано офталмолозите изследваха космонавти, които бяха в орбита не повече от шест месеца. В ново проучване американските учени се интересуват от очите на двама души, участвали в изследователска мисия в продължение на една година. Това бяха американецът Скот Кели и руснакът Михаил Корниенко, съобщава CNN.
„След като космонавтите започнаха да извършват дълги, около шест месеца полети, започнахме да откриваме промени в очите на някои от тях. Не сме виждали подобно нещо от двуседмичен полет с космическата совалка“, заяви Брандън Р. Масиас (Brandon R. Macias), директор на лабораторията за сърдечно-съдово здраве и зрение в Космическия център Джонсън в Хюстън, и съавтор на новия проучване.
Учените сравниха данните за здравето на очите на Кели и Корниенко след полета с техните показатели преди заминаването. И при двамата изследвани космонавти учените откриват структурни промени в очите. Единият от тях разви лек оток на зрителния нерв, другият разви оток и прогресиращ вид на гънки на ретината. Такива гънки също са потенциално опасни за зрението, тези промени не винаги изчезват напълно. И двамата астронавти не се оплакаха от зрението си.

Как космосът промени генетичния код на Скот Кели
Масиас отбеляза, че по-дългите полети могат да доведат до по-сериозни проблеми с очите. В този случай структурните промени ще продължат по-дълго, така че рисковете, включително необратими увреждания на ретината, се увеличават. В обозримо бъдеще са планирани полети с продължителност повече от година, учените планират да проведат нови изследвания за здравето на очите на астронавтите.
–––––––––––––––––––––
Източник: Optic Disc Edema, Globe Flattening, Choroidal Folds, and Hyperopic Shifts Observed in Astronauts after Long-duration Space Flight, Ophthalmology
How the human eye changes after 1 year in space, CNN Health