Здравната комисия прие предложението за промяна на Закона за лечебните заведения
Депутатите от парламентарната здравна комисия приеха на първо четене предложените от Мая Манолова, от ИМВ, промени в Закона за лечебните заведения.
Това стана след ожесточена дискусия с 9 гласа „за“ и 8 „въздържали се“. Дебатът беше породен повече за мотивите за предлаганите промени в закона, а не от самия закон.
Според вносителите, приемането на предложенията е крачка към премахване търговския статус на лечебните заведения.
Промените предлагат болниците да се изключат закона за публичните преедприятия и да се променят изискванията за директорите им, а именно да се добавят и контрольорите, да се разшири списъкът на кандидатите за тези длъжности, като се добави образователна степен по „право“, но се премахне изискването за образование по „здравен мениджмънт“.
В законопроекта е добавено още, че управителят/директорът, членовете на съвета на директорите и контрольорът се избират от собственика на лечебното заведение след конкурс за срок от три години. От списъка на лечебните заведения, за които не се отнася изборът на органите на управление и контрол на лечебните заведения пък отпадат центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания.
Срещу промените се обявиха министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов, зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски и председателят на БЗС д-р Николай Шарков.
Проф. Ангелов заяви, че от предлаганите поправки „личи непознаване на законодателството. И по сега действащия закон директорите се назначават от МЗ след конкурс, а премахването на търговския статус на лечебните заведения ще ни вкара в дълга и тежка процедура по ликвидирането им, което ще ликвидира и здравеопазването в страната.“
ДПС също се обяви против преобтазуване на болниците, заявявайки, че лечебните заведения у нас не работят по търговския закон, а по ЗЗО.
Според д-р Хасан Ахмед преобразуването и ликвидацията само ще засилят интересите на кредиторите към тях.
От своя страна вносителят на проекта Мая Манолова опонира, че в законопроекта не се предвижда закриване и ликвидиране на търговските дружества, а само стъпка към изваждане на лечебните заведения от закона за публичните предприятия.
ГЕРБ също се обяви против промените, а депутатите от БСП и ИСМВ се изказаха положително.
БСТ, в лицето на проф. Георги Михайлов, видя в законпроекта възможност да се реши въпроса с „бетонираните“ неспособни кадри, които управляват 65 болници в страната.
Законопроектът беше подкрепен и с гласовете на ИТН и „Демократична България“.