Който политизира здравеопазването, може да се окаже престъпник
„Здравеопазването няма цвят. И който се опитва да политизира здравеопазването, свири на много тънка струна, която понякога граничи с престъпление. Такова нещо няма“. Toва каза в интервю за bTV министър на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов по повод наложения от Народното събрание (НС) мораториум върху „промените в състава на органите за управление и контрол на държавни публични предприятия, на държавните лечебни заведения за болнична помощ.„
Пропомняме, че 22 април т.г. НС, със 151 гласа „за“ и без участието на депутатите от ГЕРБ, наложи мораториум върху „промените в състава на органите за управление и контрол на държавни публични предприятия, на държавните лечебни заведения за болнична помощ и на други дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, както и избор или назначаване на други управители или контролни органи; както и върху „извършване на разпоредителни сделки с недвижимо и движимо имущество, включително на държавните лечебни заведения за болнична помощ“.
Ангелов определи като „лъжа, която е начало на предизборната кампания на опозицията“ твърденията, че с конкурсите се цели да се запазят определени кадри на ключови позиции в управлението на лечебните заведения.
„Има Закона за публичните предприятия, който е в изпълнение на препоръки. Идеята е за влизането в Банковия съюз. Нещата са много, много по-сериозни“, подчерта той. „Спазвам закона такъв, какъвто е написан. Ако Народното събрание приеме нов закон, ние ще спазваме новия закон. Законът изискваше да се проведат конкурси, да се пуснат обяви, обявите бяха обявени, конкурсите бяха проведени“, поясни здравният министър и допълни, че всичко е обявено на страницата на Министерство на здравеопазването и няма нищо тайно.
Що се отнася до плана за възстановяване и устойчивост, Ангелов подчерта, че той е консенсусен и е резултат от усилията на много експерти, професионални организации, НСОРБ, кметове, съсловни организации.
Планът включва няколко основни компонента – осъвременяването на лечебните заведения, включително чрез оборудването им с модерна апаратура, подобряване на битовите условия в областта на психичното здраве, както и изграждането на център за интервенцонална рентгенология.
Здравният министър изтъкна, че инсултът е първа причина за инвалидизация на българите и втора причина за смъртност. „В „Иван Рилски“ има екип от млади лекари, които работят в областта на интервенционалната рентгенология. Последният месец аз създадох и експертен съвет от български лекари, които да развиват тази специалност. Идеята е в първите минути, когато се получи инсулт, ние да действаме навреме. Тоест в златния час да спасим максимално много българи“. Базата на болница „Иван Рилски“ ще се изполава за обучителен център, в който рентгенолози, неврохирурзи, невролози, които да се обучават на този вид интервенции. Идеята е да направим мрежа от такива центрове в цялата страна, т.нар. stroke центрове, разясни той.
Проф. Ангелов коментира и процеса на ваксинация у нас, като заяви, че ваксини има за всички желаещи. „Ваксината носи освен надеждата, ваксината носи и свободата“, каза той и допълни, че у нас в началото е имало много малко хора, които са желаели да се ваксинират. „Сега вече гоним над 65% желаещи да се ваксинират. Това е огромен успех. Хората повярваха в науката“, каза той.