Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане за нормалност и постигнат колективен имунитет
Индия продължава да бъде заливана от кошмарната втора вълна на Covıd-19. От началото на месец април броят на заболелите упорито расте, а в събота страната отбеляза най-високата досега цифра в света – 346 786 новозаболели. Смъртните случаи през последните 24 часа скачат до рекордните 2 767 по официални данни, изпреварвайки предишния рекордьор САЩ и се превърна в епицентър на пандемията.

Болниците са препълнени, не достигат жизненоважни медикаменти в това число и кислород, крематориумите работят непрекъснато, изграждат се допълнителни погребални платформи.
Moolchand Healthcare, управител на болница в Делхи, публикува в събота сутринта Тwitter, в болницата запасите от кислород са за „по-малко от 2 часа“, болните, които се нуждаят от него са 135. Най-ужасяващото е, че не може да се разчита на помощ отникъде, защото положението в цялата страна е едно и също.
Официално обявеният брой на жертвите в Индия е ужасяващ, а публикуван в събота доклад на New York Times, цитиращ експерти твърди, че това е само малка част от истинските цифри. Според анализаторите, интервюирани от Times политиците и администраторите на болниците имат мотивация „да недооценяват или игнорират“ голям брой смъртни случаи, в същото време закъсалите семейства може да се колебаят да уведомят служителите и за смъртните случаи, свързани с коронавируса.
„Данните са много орязани“, отбелязва пред Times Бхрамар Мукерджи (Bhramar Mukherjee), епидемиолог от Университета в Мичиган. „Въз основа на нашите модели смятаме, че истинският брой смъртни случаи е два до пет пъти повече от отчетения“.
Фалшивото чувство за нормалност и преждевременно обявеноят колективен иминитет

Според д-р А. Фатахудин, член на работната група на Керала по Covid, заяви, че нарастването не е неочаквано, като се има предвид, че Индия отслаби бдителността си, когато ежедневните инфекции спаднаха до по-малко от 20 000 през януари от пик от над 90 000 през септември.
„Прокрадна се се фалшивото чувство за нормалност и всички, включително хората и служителите, не предприеха действия за спиране на втората вълна“ , казва той.
През януари проучване сред населението на Делхи показа, че 50% от жителите на мегаполиса имат Covid антитела. Броят им е бил особено висок в югоизточния квартал – цели 62% и някои експерти докладват, че страната е близо до прага на колективнния имунитет.
Обладани от преждевременната радост от постигането на колективния имунитет, се стига до разглабване на мерките.
„Смъкнахме напълно гарда си и през януари приехме, че пандемията е приключила – и наблюдението и контролът на COVID минаха на заден план“, коментира проф. К. Сринат Реди (K. Srinath Reddy,), президент на Фондацията за обществено здраве в Индия. „А имаше все още голяма част от хората в големите градове, а също и в по-малките градове и села, които не са се срещали с вируса през миналата година и които са податливи“.
Вълната не е неочаквана, споделя д-р Фатахудин, и добавя, че първите тревожни признаци са били налице още през февруари:
„През февруари казах, че Ковид-19 не си е отишъл и ще ни удари като цунами, освен ако не бъдат предприети спешни действия. За съжаление цунамито наистина ни е ударило сега “.
На 18 юни миналата година в Индия е имало 11 000 случая и средно 35 000 нови случая, на 10 февруари т.ф. те са 11 000, а през следващите 50 дни средната дневна цифра достига около 22 000 случая.
През следващите 10 дни обаче броят на случаите се увеличи рязко и среднодневната достигна 89 800.

Здравните експерти по света са изключително загрижени от обстановката в Индия. Те са на мнение, че нов вариант на коронавирус B.1.617, често наричан „двоен мутант“, до голяма степен е отговорен за разрухата в Индия.
Вторият скок обикновено се дължи на човешкото поведение. По време на втората вълна в САЩ, продължила 45 дни, Лиза Марагакис, специалист по инфекциозни болести в Медицинския факултет на Университета „Джонс Хопкинс“, отбелязва, че „след много месеци на отменени дейности, икономически предизвикателства и стрес, хората са разочаровани и уморени от предпазните мерки срещу коронавируса“ и тези фактори „стимулират нови и нови скокове на случаите на COVID-19“.
Новите щамове
Специалистите обаче са обезспокоени и от друго:
„Въпреки че самоуспокоението и разхлабването на мерките за носенето на маски и спазването на физическото дистанциране има своята роля за сегашото положение, все по-вероятно е тази втора вълна да е причинена от много по-опасно напрежение“, пише Викрам Пател (Vikram Patel), професор по глобално здраве в Харвардското медицинско училище, цитиран от Indian Express.
В Индия идентифициран и още един местен вариант, наречен бенгалски щам – троен мутант (B.1.618) – също се смята за причина за много от инфекциите в щата Западна Бенгалия.
„Бенгалският щам“ може да бъде още по-заразен и – нещо, което експертите намират за особено притеснително – може да избягва имунната защита, дори при хора по-рано срещали се с вируса SARS-CoV-2, но без тази мутация, и дори ако са ваксинани.
Случаи на бенгалския вариант са открити в САЩ, Сингапур, Швейцария и Финландия. Вариантът е открит за първи път в проба извън Индия на 22 април 2020 г.
Според Рави Гупта от университета в Кеймбридж, ваксините вероятно ще действат срещу B.1.617, предпазвайки от сериозни заболявания и смърт, „но не и инфекция при хора с по-слаб имунен отговор“.

Защо втората ковид вълна опустоши Индия
Изводите:

В пост във фейсбук д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн, по повод кризата в Индия, отбелязва следното:
„Естественият имунитет срещу Ковид е променлив и на него не трябва да се разчита. Освен, че не е особено силен, мутантите могат да го избегнат. Това се доказва от факта, че мутантът В.1.617 се разпространява много по-бързо и сред преболедувалото население.„
„Могат ли ваксините да променят това разпространение, въпреки че мутациите избягват защитата срещу предишните варианти? Може би да, но как? Ако погледнем антителата, например, те могат да загубят след мутация в S-протеина частично чувствителност към вируса, но това никога не е 100% процес. Колкото по-силна е имунната реакция след ваксинация (а тя е по-силна след ваксинация, отколкото след инфекция), толкова по-голям е шансът да се потисне, дори и от частично ефективен имунен отговор, развитието на вируса. Затова и ваксинираните може да не са защитени срещу развитие на инфекция, но силата на инфекцията ще бъде, най-вероятно повлияна“.
„Изводът – независимо от наличието на мутации, което намаляват ефективността на ваксините, е важно да продължаваме да се ваксинираме. Също така не трябва да се фокусираме само на процента ефективност на ваксината срещу заразяване, а срещу тежко протичане. Това е по-важният елемент“.
Източник: India Logs Almost 1 Million New Covid Cases In Three Days Amid Deadly Surge, Forbws
50% of Delhi population has Covid antibodies: What the latest sero survey shows, Hindustan Тimes
Covid-19 in India: Why second coronavirus wave is devastating, ВВС
7 Отговори
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]
[…] Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане … […]