„Бенганлският щам“ – тройният мутант, който стана повод за безспокойство
Втората ковид вълна, която продължава да бушува в Индия с неотслабваща сили, най-вероятно в резултат на човешкия фактор – ранно разхлабване на мерките, изманното усещане за постигната нормалност и преждевременното обявяване на постигнат колективен имунитет. Здравната общност обаче е обезспокоена, че главна роля в сегашната обстановка играят мутациите и новите варианти на коронавируса.
Световните здравни експерти са на мнение, че в ковид вълната, която се надигна в Индия определяща е ролята на новият вариант на коронавируса, B.1.617, който често се нарича „двоен мутант“.
„Въпреки че отпускането при спазването на мерките като носенето на маски и физическото дистанциране може да са изиграли роля, изглежда все по-вероятно тази втора вълна да е подхранвана от много по-вирулентен щам“ , отбелязва в Indian Express Викрам Пател (Vikram Patel), професор в Харвардското медицинско училище.
Съществува още едни т.н. „бенгалски щам“ – В.1.618, чиято роля през последните месеци все повече нараства, според Винод Скария (Vinod Scaria) – биолог, изучаващ геномните мутации в CSIR, който сподели Twitter, че заедно с B.1.617, той се явява главен патоген в западна бенгалия в момента.
„Бенгалският щам“ може да бъде още по-заразен и – нещо, което експертите намират за особено притеснително – може да избягва имунната защита, дори при хора по-рано срещали се с вируса SARS-CoV-2, но без тази мутация, и дори ако са ваксинирани. Все още обаче няма изследвания, които да потвърдят или отхвърлят страховете.
Данните, предоставени от Индия на GISAID, глобална научна инициатива и основен източник, създадена през 2008 г., която осигурява отворен достъп до геномни данни за грипни вируси, показват, че B.1.618 е третият най-често срещан вариант, секвениран през последните 60 дни в страната причиняващ близо 12% от случаите. Двойно мутиралият B.1.617, с 28%, е най-често срещаният сред секвенираните вируси, последван от B.1.1.7 (вариантът от Великобритания).
Учените са притеснени, че тройно-мутиралият вариант, който все още не е регистиран в Южна Индия, носи мутация E484K, характерна за южноафриканските и бразилските варианти.
„Известно е, че E484K е вариант, избягващ имунната защита, което означава, че повишените по-рано антитела срещу вирус без тази мутация може да са по-малко ефективни за потискане на вируса. Това включва и антителата, получени от ваксини“, подчертава доцентът от NIBMG Средар Чинасвами (Sreedhar Chinnaswamy), член на екипа, участващ в секвенирането на варианта в базирания в институт близо до Колката.
„Бенгалският вариант (B.1.618)“, обяснява Чинасвами, „има четири знакови мутации, които се различават от така наречения „двоен мутант“, циркулиращ в някои части на Индия през последните месеци“, добавяйки, „Той съдържа сега определената D614G мутация, която може да се нарече „първи вариант“, който се идентифицира от вируса, за който се предполага, че произхожда от Ухан, Китай. Освен това има мутация E484K“.
Новият вариант има „делеции“ (изтриване на групи от РНК „букви“) в шиповия протеин. „Тези делеции не са в областта на протеина, който се свързва с човешкия АСЕ2 рецептор, и не знаем какво значение могат да имат в цикъла на вирусна инфекция“, обяснява Чинасвами.
Цунамито, което връхлетя Индия след фалшивото усещане за нормалност и постигнат колективен имунитет
Според Дипимян Гангули от CSIR, много от вариантите показват сходство с други мутации – Е484К, който присъства и в Р.1 в Бразилия, и 1.315 от Южна Африка – все вариани, на „изплъзване“ от имунната защита.
Защо втората ковид вълна опустоши Индия
Случаи на бенгалския вариант са открити в САЩ, Сингапур, Швейцария и Финландия. Вариантът е открит за първи път в проба извън Индия на 22 април 2020 г.
––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Triple-mutant ‘Bengal strain’ a new worry in second wave
India Logs Almost 1 Million New Covid Cases In Three Days Amid Deadly Surge, Forbws
50% of Delhi population has Covid antibodies: What the latest sero survey shows, Hindustan Тimes
5 Отговори
[…] По-рано беше съобщено и за откриването в страната на особено опасен „индийски“ щам на коронавирус. […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]