Средствата в здравеопазването се нуждаят от оптимизация
Здравеопазването има остра нужда от оптимизиране. Това заяви пред БНТ председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев и даде за пример изоставането на профилактичната насоченост като приоритет, както и е-здравеопазването.

Според д-р Симидчиев парите за здравеопазване са недостатъчни, но това не е само наш проблем. „Няма система в света, която да има достатъчно средства“, каза той.
„Въпросът е колко ефективно се изразходват и именно тук е проблемът – че има много по-ефективни начини за изразходване на недостатъчните средства в нашата система“. По думите му, в момента здравната система работи реактивно, след случващото се. „Ако ние работим повече профилактично, парите ще могат да стигат малко повече, отколкото стигат в момента“, поясни д-р Симидчиев.
В момента данните за заболеваемостта са сходни с тези след втория пик у нас и бихме могли да използваме това, за да предвидим как ще се развият нещата нататък. Това трябва да се съобщава на хората като ясни критерии, с които властите правят едно или друго, заяви д-р Симидчиев във връзка с епидемичната ситуация у нас.

Много и различни мерки, но не добре координирани
Що се отнася до провалената ваксинационна кампания у нас, д-р Симидчиев е на мнение, че проблемът е, че някъде по средата на изпълнението на ваксинационния план започнахме да отваряме „зелените коридори“, „още не бяхме приключили с някои от ключовите групи, а започнаха други групи да се ваксинират. Това създава риск за бъдещето, защото хората, които не са ваксинирани, са открити за инфектиране, а вирусът при тези хора води до много висока смъртност – ние в България имаме едно от най-високите нива на смъртност“, коментира председателят на здравната комисия.