Пазарът на органи – правно предизвикателство
Съдебно дело, заведено от мъж, търсещ правото да продава органите си, едва ли ще бъде успешно. Но законът, който той оспорва, причинява хиляди ненужни смъртни случаи всяка година.
Жителят на Ню Джърси Джон Белосио наскоро заведе дело, оспорвайки конституционността на Закона за трансплантация на органи от 1984 г. (NOTA), федерален закон, забраняващ продажбата на бъбреци и други човешки органи за трансплантация:
Мъжът от Ню Джърси направил опит да продаде собствени отгани по финансови причини, но разбрал, че това е незаконно. И сега съди федералното правителство.
Джон Белокио също завежда дело във федералния съд в Манхатън срещу американския прокурор Мерик Гарланд за правото да продава органите си, съобщава New York Post.
Адвокатът на Белокио Матю Хайкен заяви пред The Post в изявление, че „ако Джон някога получи шанс, той трябва да има законното право да продаде бъбрека си“.
„Вярвам, че сегашният закон противоречи на Конституцията. Хората трябва да имат право да правят каквото си искат с телата си“, каза Хайкен.
Колкото и да ми се искаше да е иначе, страхувам се, че съдебният процес няма дори малък шанс за успех. Съгласно съществуващия прецедент на Върховния съд законите, ограничаващи икономическите сделки, подлежат на минимален контрол на „рационална основа“. Вярвам, че прецедентът трябва да бъде обърнат или поне съществено ревизиран. Но това е малко вероятно да се случи в близко бъдеще.
Но дори и съдебният процес да се провали, може би това може да насочи вниманието към огромните щети, които NOTA е нанесла. Забраната за пазарите на органи буквално убива хиляди американци всяка година, които умират, защото не могат да си присадят бъбрек навреме, за да се спасят. Той също така осъжда много повече хора на години на ненужно страдание от бъбречна диализа.
Мнозина, които се противопоставят на легалния пазар на органи, твърдят, че това ще доведе до експлоатация на бедни хора, но Иля Сомин, професор по право в университета „Джордж Мейсън“ и сътрудник в института „Катон“, заяви, че загрижеността е погрешна.
„Получаването на бъбрек всъщност е по-малко рисковано от всички останали неща, които позволяваме на хората да правят през цялото време, включително бедните, като например да работят като дървосекачи. Това е много по-рисково по отношение на риска от смърт или сериозни наранявания, но никой не казва: „Не можете да позволите на бедните хора да работят в дърводобива“, споделя Сомин пред Fox News.
Въпреки някои рискове, Сомин твърди, че ползите от пазара на легални органи далеч надвишават разходите.
„Каквото и възражение да имате срещу това, независимо дали е възражение от ляво или дясно или нещо друго, трябва да попитате: има ли не само проблем, но има ли достатъчно голям проблем, с който трябва да се борим? Готови ли сте? Hиляди хора на посрещат смъртта всяка година поради липса на органи, а още повече много отиват на бъбречна диализа.”, каза Сомин.
Съгласен съм и с адвоката на Белокио, когато той посочва (в същата история), че „моето тяло, моят избор“ не трябва да се използва единствено за аборт “. Легализацията на пазарите на органи наистина е продукт на моето тяло, по мой избор, поне толкова, колкото да подкрепя избора за аборти (както съм аз). Според мен първото всъщност е по-опростен случай от второто, тъй като няма дори далеч правдоподобен правдоподобен аргумент, че пазарите на органи по някакъв начин са равносилни на убийство.
Тук и тук обсъдих по-подробно „експлоатацията на бедните“ и други възражения срещу пазарите на органи.
С интерес установих, че, че репортерът на Fox, който ме интервюира по този въпрос, беше толкова съпричастен към идеята за органични пазари, въпреки че повечето от социално консервативната аудитория на Fox вероятно ще му се противопоставят въз основа на религиозни възражения или възражения срещу него. святост на тялото. “ От друга страна, увеличаването на допустимата компенсация за разходите на донори на органи е една от относително малкото добри политики на администрацията на Тръмп, както е обяснено в тази статия на либералния уебсайт Vox, който рядко е имал случай да похвали администрацията на Тръмп по други въпроси.
Проблемът с пазара на органи всъщност надхвърля традиционните партийни и идеологически линии, тъй като либертарианците, икономистите от целия политически спектър и либералите, загрижени за разширяване на достъпа до здравеопазване, се противопоставят на други левичари, които се страхуват, че пазарите на органи ще експлоатират бедните. и социални консерватори, занимаващи се със защитата на това, което те смятат за святост на тялото.
Надявам се, че с течение на времето повече хора ще видят огромния потенциал на пазарите на органи за спасяване на животи и намаляване на страданията.
Иля Сомин е професор по право в университета „Джордж Мейсън“ и автор на „Свобода на движение“: ходещ глас, миграция, политическа свобода и демокрация и политическо невежество: защо по-малките правителства са по-умни.
––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Lawsuit Highlights the Case for Legalizing Organ Sales, Ilya Somin