Управеление на епидемията не означава статистика на заразените и въвеждане на някакви мерки
„Не е достатъчно само да говорим колко са заразените, колко са починалите – това са цифри, но те трябва да бъдат в основата на активни политики за справяне.“ “Това сподели в интервю за “Нашият ден“ д-р Александър Симидчиев, председател на комисията по здравеопазване в 45-ото Народно събрание, депутат от “Демократична България“.
Коментирайки работата на НОЩ, д-р Симидчиев каза следното: „Националният оперативен щаб имаше за роля оперативен контрол на пандемичния процес и той вършеше определени елементи от този процес.“
„ Но това, което той не извърши достатъчно ефективно, по мое лично мнение, трябваше да имаме много прецизна комуникация към определени групи от обществото с ясни послания, свързани с носенето на предпазни средства, дистанцирането, координирането на това как тези мерки се изпълняват на ниво население„, каза той и добави, че не е достатъчно само да се въведат едни мерки – те трябва да бъдат да мониторира дали се спазват ефективно, и ако не се спазват, да открием какви са причините.
„Дали е неразбиране, активна опозиция или нещо друго. Комуникацията е ключов елемент на работата на Оперативния щаб, която можеше да бъде много по-добре прецизирана към определени таргетни групи“, каза д-р Симидчиев.
Справянето с пандемията, според д-р Симидчиев изисква много по-прецизно и планомерно изграждане на дългосрочна стратегия на справяне с Ковид-19. Да има ясно дефиниран план и в него да има ясно изброени критерии за включване и за изключване на определени дейности по този план.
Ангелов: Предложете членове за НОЩ!
Когато имаме много висока степен на яснота по този въпрос, ще можем след това да контролираме дали този план върши ефективно работата и там, където той не върши максимално ефективно работата, той да бъде коригиран.
„Това е точно философията, направила авиацията най-безопасния транспорт – въвеждат се правила, мониторира се тяхното изпълнение и там, където могат да бъдат подобрени, се подобряват – интерактивно, бързо. За да може да имаме правила, които да се спазват, а когато те не работят максимално добре, да се променят максимално бързо, за да имаме все по-добра нормотворческа рамка.“
“Ние трябва да правим успоредно две неща – да има достатъчно ваксини и хората, които подлежат на ваксинация – било то поради това, че са в рискова категория, или защото съдействат за по-висока степен за възможно разпространение, тези хора да желаят да разбират, че с акта на ваксинацията помагат и на себе си, но и на общественото здраве“ коментира д-р Симидчиев.
1 Отговор
[…] […]