Ковид-19: Двойно повече излекувани, реанимацията в Ямбол препълнена, извънредно положение в Токио, Индия свърши кислорода
2002 са новите случаи – 14 % от направените 14 215 теста. Почти двойно повече са излекуваните през последното денонощие от новозаразените с коронавирус. Това показват данните от Единния информационен портал, осъвременени в полунощ.
Най-много са новите случаи в столицата – 394. Следват областите: Варна – 188, Пловдив – 184 и Бургас – 123.
Излекувани са 3935 души. Починалите са 100.
8435 са хоспитализираните. От тях в интензивни отделения са 786.
През изминалото денонощие са поставени 19 168 дози ваксини. Така общо ваксинираните стават 676 501. С втора доза вече са 143 185 души.
Във Варна продължават записванията за прегледи на пациенти, преболедували от Ковид-19 по новата програма „Комплексно постковид проследяване“, която се реализира от ДКЦ V – „Св. Екатерина“, съобщи д-р Галина Павлова – управител на здравното заведение.
Covid реанимацията на областната болница в Ямбол е отново пълна над капацитета си. Заболеваемостта в региона спада, но много от пациентите търсят помощ, когато състоянието им е критично. 91 пациенти от областта са настанени в момента в болници, близо 600 са на домашно лечение.
Въпреки големият брой болни, интересът към ваксиниране с препарата на Астра Зенека е нулев, информира районният здравен инспектор Донка Желева.
Според данни на университета „Джон Хопкинс“ има 142,96 милиона потвърдени случая на COVID-19 в световен мащаб. Броят на потвърдените смъртни случаи е над 3,04 милиона. Според „Нашият свят в данни“ в света са приложени над 919,6 милиона дози от ваксината.
Японското правителство обмисля да обяви извънредно положение в Токио и Осака като нов скок на броя на случаите на COVID-19, според телевизионната компания NHK Токио съобщи за 843 нови инфекции в сряда, най-много от 29 януари, когато беше в сила предишното извънредно положение. Честотата в Осака е още по-висока и достигна рекордните 1351 на 13 април.
Болниците в столицата на Индия Делхи изпитват недостиг на медицински кислород – само четири или пет часа в някои частни болници, предаде Ройтерс.
Премиерът Нарендра Моди заяви, че Индия е изправена пред коронавирусна „буря“, обхващаща нейната здравна система, и че правителството работи с правителствата на държавите и частните компании, за да доставя кислород „бързо“.