Защо Pfizer, а не AstraZeneca в дългосрочен план
Миналата седмица изпълнителният директор на Pfizer заяви, че всеки, който получава ваксина срещу COVID-19, вероятно ще се нуждае от трета доза в рамките на 6-12 месеца след пълната имунизация и след това по една доза всяка година. Ако е така, на коя ваксина да се доверим в дългосрочен план?

Реваксинирането ще ни е необходимо, защото с времето у много от нас ще започне да отслабватимунитета, а ваксината ще трябва да бъде променена, за да обхване новите варианти на коронавирус, когато те станат достъпни.
Предимството на иРНК ваксините като ваксините Pfizer е, че те са много по-лесни за актуализиране, отколкото ваксините срещу вирусни вектори като ваксините AstraZeneca. Все още трябва да използваме AstraZeneca сега за хора над 50 години, но най-добрата ни дългосрочна стратегия е да използваме COVID-19 иРНК ваксини, смята Натан Барлет (Nathan Bartlett), доцент по Биомедицина и фармация в Университета на Нюкасъл.
Имунитетът срещу SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ COVID-19, също бързо намалява, въпреки че скоростта, с която това се случва, може да бъде доста променлива. Данните показват, че имунитетът, придобит след ваксината Pfizer, остава доста стабилен в продължение на шест месеца, но не е ясно колко бързо имунитетът ни се губи след това. Разумно е обаче да се приеме, че в рамките на 12 месеца след ваксинацията, значителен брой хора е вероятно да загубят защита от SARS-CoV-2. Това ще бъде особено вярно, ако обичайният щам SARS-CoV-2, циркулиращ по това време, се различава значително от вируса, срещу който хората първоначално са били ваксинирани.
Това се дължи на факта, че някои варианти на коронавируса имат мутации, които намаляват ефективността на имунитета, предизвикан от ваксина. Те са описани като „варианти на безпокойство“ и включват вирус с произход от Южна Африка, който е намалил ефективността на ваксините AstraZeneca и Pfizer. С нарастването на пандемията по света със сигурност ще се появят нови възможности.
Но с течение на времето използването на AstraZeneca изстрел не е най-добрата дългосрочна стратегия, смята авторът на статията.
„Една от причините за това е това, което имунолозите наричат „вектор имунитет“. Ваксините AstraZeneca и Johnson & Johnson използват вирусен вектор, който е инактивирана (не може да се възпроизведе) форма на често срещан тип вирус, наречен „аденовирус“. Те използват този аденовирус като средство за доставяне на ДНК до нашите клетки, за да им дадат инструкции за изграждане на имунитет срещу коронавируса. Не можете обаче да се реимунизирате с този тип ваксина, защото е по-вероятно да развиете имунитет към самия аденовирусен вектор (носител). Когато това се случи, вашата имунна система предотвратява навлизането на превозното средство във вашите клетки и ефективността на тези ваксини намалява с времето„, казва Барлет.
Освен това при много, много малък брой хора този вирусен вектор изглежда е свързан с изключително рядък, но сериозен синдром на съсирването на кръвта. Смята се, че при тези хора последицата от имунния отговор на вирусния вектор е, че тяхната имунна система произвежда „автоантитела“. Това са антитела, които освен че се борят с чужд нашественик (или се насочват към аденовирусния вектор, използван във ваксината AstraZeneca), атакуват и нашите собствени клетки. В този случай тези авто-антитела атакуват кръвни клетки, наречени тромбоцити, което води до образуване на кръвни съсиреци и намаляване на броя на тромбоцитите, наблюдавано при около 1 на 250 000 души, ваксинирани с ваксината AstraZeneca.
Проблеми със съсирването на кръвта има и при ваксината Johnson & Johnson, която също е аденовирусна векторна ваксина, след като се използва в САЩ.
„За разлика от тях, иРНК ваксините като ваксините Pfizer (и Moderna) могат да бъдат актуализирани много по-бързо. Pfizer просто трябва да пренапише своята РНК последователност, за да обхване варианти, което е малка модификация. Нищо няма да се промени в системата за доставка на ваксини, така че повторното одобрение вероятно ще бъде много по-лесно. Регулаторите посочиха, че ще има бърз начин за одобряване на ваксини, актуализирани за варианти„, убеждава още Натан Барлет.
––––––––––––––––––––––––––
Източник: 3 doses, then 1 each year: why Pfizer, not AstraZeneca, is the best bet for the long haul, The converasation