Хипотеза: Домашните любимци могат да предадат коронавируса на хората
Домашните любимци могат да предадат коронавируса на хората. Хипотезата изложена от група учени от Шанхай, със сигурност ще алармира всички собственици на кучета: възможно е „британският“ щам B.1.1.7 да е попаднал в човешката популация от кучета.

Изследователите са анализирали 454 443 гена на SARS-CoV-2 и 14 427 геномни последователности, събрани от цял свят. Те не можаха да открият следи от ранната еволюция на „британския“ щам във вирусни проби от хора. След като обаче разшириха търсенето си, за да включат и животни, те откриха някои ранни форми на B.1.1.7 при кучета, включително в една проба, взета от САЩ миналия юли.
„Такива варианти на предшественици включват повечето или всички ранни мутации B.1.1.7 в популации от семейство Canidae (кучешки) и те може да са се върнали при хората след период на бърза мутация“, пишат авторите на изследването в статия, която все още не е рецензирана и публикувана като предпечатка в BioRxiv.
„Британският“ вариант има девет различни мутации, които според учените рядко се срещат в по-ранни човешки линии и може би никога.
Тези мутации не се появяват в съседни гени, а се разпространяват в целия вирусен геном. Вероятността всички тези мутации да се появят едновременно е изключително ниска и авторите на изследването смятат, че те са възникнали един след друг. Според тях този вариант може да се появи извън Обединеното кралство и да придобие мутации върху животното. Сред възможните „заподозрени“ учените също назовават семействата на мустелидите (норки, порове, видри и др.) и котки.

Ковид ваксина за животни регистрира Русия
Според зам. ръководителят на научния и образователен център на FGBNU FITSViM, специалист по инфекциозни болести по животните Тимофей Севских, хипотезата на китайските учени има силна доказателствена база и може да е най-вероятният вариант на появата на „британския“ вариант на вирус. Случаи на предаване на вируса от котки или кучета на хора не са регистрирани, тъй като едно взето животно отделя твърде малко вирус в околната среда, за да зарази хората. Случаите на предаване на вируса от животни на хора са свързани главно с ферми за кожи, където инфекцията на голям брой животни в къщата създава висок вирусен товар, достатъчен за заразяване на хората.
„Това проучване показа, че мутациите на вируса, придобити по време на преминаването през тялото на кучета, допринасят за увеличаване на неговата вирулентност, като същевременно намаляват неговата репликация. Това означава, първо, че инфекцията изисква по-малка доза вирусни частици от оригиналната версия. На второ място, поради намаляване на скоростта на репликация, инфекциозният процес може да се развие по-дълго, поради което засегнатото лице може да пусне вируса в околната среда за по-дълго време “, каза експертът пред Севских. Според него, когато вирусът навлезе в голяма популация – например в детска градина за кучета – вероятността от заразяване се увеличава значително.
„По този начин препоръката на СЗО за свеждане до минимум на контакт с домашни любимци в случай на откриване на COVID-19 придобива ново значение“, каза ученият.

Коронавирусът все още не е разгърнал целия си потенциал, какво още ни предстои
Същото мнение изказа и директорът на Института „Н.Ф. Гамалея“ и академик на Руската академия на науките Александър Гинцбург.
„Коронавиръсът все още не е разгърнал целия си потенциал. Следващият етап от епидемията е заразяването на селскостопански и домашни животни с коронавирус“, казва той в интервю за в-к „Известия“. „Тъй като никой няма да се отърве от любимите си домашни любимци, ни очаква още един кръг от пандемията“, казва още акад. Гинцбург. „Следователно човечеството трябва да бъде подготвено за дългосрочно съжителство с патогена COVID-19.
–––––––––––––––––––––––
Източник: Potential transmission chains of variant B.1.1.7 and co-mutations of SARS-CoV-2, BioRxiv