Ситуацията около „Астра Зенека“ се развива изключително динамично
Ситуацията около ваксината на „Астра Зенека“ се развива изключително динамично. В момента се извършват интензивни проучвания, за да бъде категорично потвърдена връзката между ваксината и нежеланите проблеми с кръвосъсирването, а и да се изяснят възможните движещи механизми и кои биха били уязвимите групи, за да се предприемат стъпки за максимално ограничаване на рисковете. Това каза в “Денят започва” проф. Радостина Александрова – вирусолог към БАН.
„Тези, които искат да продължат с втора доза на AstraZeneca, тъй като не са имали проблем първия път, могат да го направят. Тези, които имат притеснения, биха могли да сменят ваксината“.
“Жените, които имат повишен риск от тромбоцитни събития, трябва да се посъветват с личните си лекари и те евентуално да ги насочат към друг тип ваксина”, посъветва тя.
Наблюдаваните проблемните събития са описани след поставяне на първата доза на ваксината, уточни вирусологът и добави:
“Това би трябвало да означава, че ако човек е минал през първата доза и не се е случило такова нещо, би трябвало да има една по-голяма увереност да пристъпи към втората доза.”
Проф. Александрова препоръча хората да са спокойни като взимат решение и да постъпват така, “както им диктува сърцето”.
“Тоест тези, които искат да продължат с втора доза “Астра Зенека”, защото не са имали проблем първия път, защото това са много редки събития, могат да продължат. Тези, които имат притеснение, биха могли да сменят ваксината. За мен е много важно хората, които отиват да се ваксинират, да го правят с усещането, че е за добро и в името на това да се върнем по-скоро към нормалния си начин на живот, а не да отиват с болка в душата, че може да им се случи нещо”, добави тя.
Проф. Александрова коментира и смесването на различен тип ваксини при едни и същи лица.
Опирайки се научните данни, проф. Александрова сподели мнението, че може би една такава комбинация между векторна и РНК ваксина ще доведе до по-добър имунен отговор, но засега тази оценка се базира само на изследвания на модели при животни и се очакват и такива при хора.
Самият факт, че са започнали такива клинични проучвания според нея означава, че не се очаква да настъпи сериозен проблем. Много е важно и разстоянието между двете дози, изтъкна тя, като допълни, че ако вирусът продължи да се разпространява, в един момент и имунизираните лица ще трябва да получат допълнителни ваксини. В един момент в бъдеще всеки един от нас може да се ваксинира с различна ваксина от тази, която първоначално е поставил, прогнозира тя. Към момента обаче никой не може да каже със сигурност дали ще е нужна трета доза, допълни специалистът, каза посочи, че ситуацията е много динамична и се променя непрекъснато.