Следва ли РНК ваксините да се прилагат при пациенти с хематологични онкологични заболявания
РНК ваксините срещу Ковид-19 не са достатъчно ефективни при пациенти с хематологични злокачествени заболявания и това подлага под съмнение приложението им при тези болни. Това показват данните от изследването, публикувано онлайн на 9 април като препринт в medRxiv и все още не е преминало партньорска проверка.
Малко проучване, включващо 67, които са имали хематологично злокачествено заболяване, включително хронична лимфоцитна левкемия (CLL – chronic lymphocytic leukemia), лимфома и множествен миелом, показва, че почти половината не произвеждат антитела и следователно все още са изложени на риск от заразяване с COVID-19ç
„Въпреки че всички те са получили и двете дози от една от новите мРНК COVID ваксини (Moderna или Pfizer), което е в пълен контраст с резултатите от фази 1 на клиничните проучвания за имуногенност на мРНК ваксините, при които са наблюдавани стабилни отговори на антитела при почти 100% от участниците“, подчертават авторите, водени от доктор Маунзър Ага (Mounzer Agha), директор на Центъра за изследване на рак на кръвта „Марио Лемийо“ към Медицинския център на Университета в Питсбърг (UPMC), Пенсилвания.
Всички пациенти са получили две дози от мРНК COVID ваксина и затова се счита, че са напълно ваксинирани.
След това бяха анализирани отговорите на антителата за тези напълно ваксинирани, а средната продължителност между получаването на втората доза от ваксината и теста за антитела е 23 дни.
Повече от половината – 46,3% от имунизираните са имали отрицателен резултат от антитела след ваксинация и поради това се считат за нереагиращи на ваксината, съобщават авторите.
Най-слабите отговори се наблюдават при пациенти с CLL, от които само 23% произвеждат измерими антитела към която и да е от ваксините, въпреки че приблизително 70% от тези пациенти не са получавали никаква форма на ракова терапия по време на ваксинацията.
Според авторите вероятността за липса на имунен отговор при по-възрастните пациенти е по-голяма в сравнение с по-младите пациенти, добавят изследователите.
Опасенията по използването на ваксината на Johnson & Johnson продължават
За разлика от това, полът, нивата на имуноглобулин G, броят на дните между втората доза и измерването на антителата и състоянието на раковата терапия не се различават сред пациентите, които са имали отговор на ваксините, и тези, които не са.
Посочените данни потвърждават необходимостта от нефармацевтични интервенции за предотвратяване на COVID-19 при пациенти с хематологични злокачествени заболявания, особено като се има предвид фактът, че сред пациентите с хематологични злокачествени заболявания, които се заразяват с SARS-CoV-2, смъртността надвишава 30%.
„Нашите резултати показват, че шансовете ваксината да предизвика отговор с антитела при хора с хематологични злокачествени заболявания са еквивалентни на хвърляне на монета“, подчертава съавторът д-р Гади Хайдар (Ghady Haidar), асистент по медицина в UPMC.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: COVID-19 Vaccine Failure in Patients With Blood Cancers, Pam Harrison, Medscape
1 Отговор
[…] Следва ли РНК ваксините да се прилагат при пациенти с х… […]