„Медицински надзор” започва спешна проверка по случая с починалия 43-годишен мъж
„Медицински надзор” започва проверка по случая за сmъртта на 43-годишен мъж от София, който имал симптоми на COVID-19. Според близките му виновна за това е Спешна помощ, която не се отзовала навреме на повикванията, информира НОВА тв.
Според майката на починалия, която също е с положителен PCR тест, на 2 април тя е звъняла пет пъти на телефон 112, като обяснявала, че синът ѝ е висока температура, отпадналост и хрипове. Екип обаче така и не отишъл на адреса през деня. На следващата сутрин – 3 април, мъжът издъхнал. Тогава дошла и линейка, а екипът само констатирал смъртта.
Според нея първото обаждане е 17.43 ч., последното – около 23.55 ч., но паради натовареност от там ѝ съобщили, че линейка може да дойде едва сутринта към 7-8 часа на следващия ден.
Майката добавя, че състоянието на мъжа било променливо, но сутринта то вече е било изключително тежко.
„Започнах отново да звъня на 112. Сутринта звъннах отново в 6.40 часа. Казаха ми, че линейката идва веднага и това се случи за около 30 минути. Когато лекарката се качи на етажа, синът ми вече нямаше пулс”, добавя тя.
През 2018 г. Станислав е получил масивен кръвоизлив в корема преди години, но така и не било установено от какво го е получил. „Тогава го спасиха и всичко тръгна норамално“, каза тя.
Евгения разказва, че се е обърнала към личния лекар, за да предупреди за състоянието на Станислав. Той обаче му е изписал антибиотик, но отказал да му даде направление за PCR тест.
„Не знам как лекуват от разстояние. Казват, че това заболяване е опасно и да се отнасяме към медицински лица, а всъщност в този момент медицината я няма”, казва Евгения.
„Потвърждавам повечето неща, които госпожата каза. Единствено и на 112, и на нашите телефони липсва запис около полунощ, в който да е отказана линейка. Повикванията на госпожата са повече от 5. През цялото време тя е била питана за промяна в състоянието на момчето”, казва пред Нова телевизия и говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
По думите й на 2 април в Спешна помощ са имали 508 повиквания, от които половината са били изключително спешни. „През цялото време е следено състоянието на пациента, приблизително през около час жената е била питана за показателите му. Прави се триаж на пациентите. Адресът е бил забавен, защото е имало много спешни случаи. На сутринта изваждаме линейка от адрес, защото това което госпожата подава като информация, вече е показва спешно състояние. След изваждането от адрес, екипът е пристигнал за 14 минути“, каза още Сунгарска.