ЕК няма да купува ваксини от AstraZeneca и Johnson & Johnson
Европейската комисия реши да не подновява контрактите си догодина за ваксини от компаниите AstraZeneca and Johnson & Johnson (J&J), пише днес италианският вестник „Стампа“, като се позовава на здравното министерство в страната.
“В съгласие с лидерите на много страни от ЕС Европейската комисия реши да не подновява след изтичането тази година на договорите с компаниите, които произвеждат (векторни) ваксини“, пише изданието. Според него Брюксел ще фокусира вниманието си към ваксините, които използват матрична РНК технология, като Файзер-Бионтех и Модерна.
Дания окончателно спира да прилага ваксината срещу на Астра Зенека, предаде телевизия TV2, позовавайки се на неназовани източници. Властите ще я изтеглят от употреба и това ще забави ваксинацията в Дания с няколко седмици.
Дания бе първата страна, която преустанови употребата на Астра Зенека в средата на март.
В Германия хората на възраст под 60 години, на които е дадена първа доза ваксина срещу коронавирус на Астра Зенека, ще получат различна ваксина като втора доза, решиха федералният и регионалните здравни министри, цитирани от АФП и БГНЕС.
Германия обяви на 30 март, че вече няма да предлага ваксината Астра Зенека с две дози на хора на възраст под 60 години поради опасения за възможна връзка с редки случаи на образуване на кръвни съсиреци.
Агенция ДПА съобщи, че на по-младите, които са получили първа доза Астра Зенека преди 30 март, ще им бъде предложена втора доза или на Бионтех-Файзер, или ваксината на Модерна.
„Взетото решение цели по-добро ниво на защита,“ каза баварският министър на здравеопазването Клаус Холецчек пред ДПА. Новата политика е в съответствие с препоръките, публикувани миналата седмица от германската комисия по ваксините, която също препоръча втората инжекция да се направи 12 седмици след първоначалната доза на Астра Зенека.
Според германското министерство на здравеопазването около 2,2 милиона души на възраст под 60 години са получили първа доза Астра Зенека през последните седмици.
Световната здравна организация заяви, че не може да препоръча смяната на ваксината между две дози като защита срещу ковид-19, поради недостатъчни данни, показващи ефектите от това.