Нови данни: Децата под 11 години, по-слабо разпространяват Covid-19 от възрастните
В ново проучване учените оцениха количеството и активността на коронавирусите на SARS-CoV-2, които отделят заразени възрастни и деца и съответно ролята им в запространението на инфекцията. Резултатите са публикувани е в Journal of Canadian Medical Association.

Въпреки началото на масовата ваксинация срещу COVID-19, нефармакологичните методи за предотвратяване на тази инфекция са много важни. По-специално здравната система полага усилия за намаляване на разпространението на болестта в училищата. Това до голяма степен се дължи на факта, че ролята на децата в разпространението на грипа е била известна преди това.
Колко интензивно децата разпространяват новия коронавирус е малко известно: проучванията дават противоречиви резултати. Повечето се ръководиха от епидемиологични данни, при които е трудно еднозначно да се идентифицира източникът на инфекция при хората. Друга част от изследването се основава на определяне на изолирането на коронавируса. Но в тях учените често не са вземали предвид колко активни и опасни са секретираните вируси.
В ново проучване канадски учени анализираха назофарингеални секрети на 175 деца и 130 възрастни, заразени с SARS-CoV-2 в Манитоба. За да сравнят инфекциозната опасност, породена от деца и възрастни, те провериха вирусното натоварване във всеки анализ и изследваха жизнеспособността на вирусите в клетъчните култури.
Вирусите са били жизнеспособни (умножени в тъканни култури) в 31% от случаите: в 18% от цитонамазките от деца от по-младата група (10 години и по-млади), при 23% – при по-големи деца (11-17 години), в 44% – при възрастни.
Учените са използвали допълнителни методи за определяне на инфекциозната опасност от вируси, които се секретират от възрастни и деца. Те определиха прагов брой цикли, който показва количеството генетичен материал в тестовата цитонамазка. Вторият показател е броят на вирусните частици, необходими за заразяване на половината от клетките в културата – CPD50 (цитопатична доза 50%). Тези методи също показаха, че децата имат значително по-ниска способност да заразяват други, отколкото възрастните. Например при деца от по-младата група CPD50 е 3,7 пъти по-ниска, отколкото при възрастни.
„В сравнение с възрастните, при деца с положителни PCR тестове за SARSCoV-2, вирусът расте по-рядко в културата, има по-висок прагов брой цикли и по-ниска концентрация на вируси. Това предполага, че децата не са основните двигатели на предаването на SARS-CoV-2 инфекция “, пишат учените в резултатите от изследването.
Авторите посочват, че новите данни са важни за общественото здраве и клиничната медицина. Ако децата в по-младите възрастови групи са по-малко склонни да разпространяват коронавирусна инфекция, тогава посещенията в детски градини, училища и извънкласни дейности могат да продължат с необходимите мерки за безопасност на място. В този случай рисковете за учителите и възпитателите са по-ниски, отколкото се смяташе досега.