Колективеният имунитет изисква преди всичко наличие на ваксини
Създаването на колективен имунитет, освен с много добра организация, е свързано с много сериозно ваксиниране от порядъка на няколко десетки хиляди души на ден. Tова заяви ректорът на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб проф. Мариана Мурджева пред bTV.
Въпреки уверенията на правителството, че сме от четирите страни в Европа с под 100 заболели на 100 хил. души, имунизационният процес върви много бавно. Здравният министър Костадин Ангелов уверява, че дневно можем да ваксинираме от 50 до 100 000 души, но статистиките показват друго. С това темпо, страната ни ще постигне колективен имунитет през август 2040 г. За ставнение ще посочим, че за останали страни в Европа този срок е 3 години, а Малта – август 2022 г., а за Великобрирания – още тази година.
Твърде амбициозно, не неизпълнимо – така проф. Мурджева характеризира накратно намерението на правителството за постигане на колективен имунитет до август т.г.
Изграждането на колективен имунитет ще отнеме поне година, считано от декември 2020 г., когато започнаха първите ваксинации у нас, а ние, до момента“ дори не получаваме регулярно договорените количества ваксини и след очакваното увеличения в доставките процесът по имунизация може да се „отпуши“, коментира проф. Мурджева и добавя, че за целта е нужна много добра организация, каквато у нас липсва.
„Имунният отговор се изгражда между 15-20 дни след инжектиране с първата игла на ваксината. Той е различен за различните ваксини като първичен имунен отговор. При втората игла имунитетът обикновено се изгражда след 7-10-ия ден. Но за да бъде приета ваксинацията за завършена, ние трябва да имаме и двете поставени игли от една от трите игли, които се намират на Европейския пазар“, обясни специалистът. За ваксината на Pfizer/Biontech говорим за срок от около 30-35 дни, за ваксината на Moderna, тъй като разстоянието между двете инжекции е близо месец, изграждането на имунен отговор е между 35-40 дни. При „AstraZeneca“ имунитетът се изгражда 13-14 седмици от първата игла“, разясни тя.
При преболедувалите имунитет се установява 15-20 дни след началото на инфекцията, като пикът се достига на втория или третия месец. Този имунитет се реализира както чрез спефицични антитела, така и чрез наличието на специфични клетки, допълни проф. Мурджева. Засега има категорични данни, че имунният отговор след преболедуване трае от 6 до 8 месеца. Такива са очакванията или малко повече и след ваксиниране, посочи тя.
Що се отнася до риска от образуване на тромбози след ваксиниране с AstraZeneca тя заяви, че симптомите, които налагат консултация с лекар, са задух, болка в гърдите, подуване на краката, наличие на синини, главоболие. Всеки един от тези симптоми не означва непременно развитието на тромбоза. Комплексът от тях обаче налага търсенето на лекарска помощ, посочи проф. Мурджева. Тя отбеляза, че е най-добре втората доза от ваксината да се приложи между 7 и 10-та седмица.
1 Отговор
[…] Колективеният имунитет изисква преди всичко наличие н… […]