Доказаха връзка между слънчевото греене и разпространението на коронавируса
Експертите обявиха възможната връзка на слънчевата светлина с намаляване на разпространението на коронавируса и смъртността през пролетта на миналата година. Ултравиолетовите лъчи наистина има животоспасяващ ефект. Витамин D обаче няма нищо общо с него.
„Естествената инсолация е слънчева светлина, ултравиолетова, която има вредно въздействие върху всеки микроорганизъм“, коментира академик Василий Акимкин, директор на Централния изследователски институт по епидемиология.
За да проверят тази хипотеза, изследователи от Университета в Единбург сравняват всички съобщени смъртни случаи от COVID-19 в континенталната част на САЩ с нивата на ултравиолетовата радиация в 2474 окръга за същия период. Това взе предвид всички фактори, които влияят на податливостта към инфекция и риск от смъртност, включително възраст, пол, раса, социално-икономически статус на групите от населението и гъстота на населението.
Оказа се, че хората, живеещи в райони с най-голямо излагане на UVA лъчи, които съставляват 95% от слънчевото UV лъчение, са по-малко склонни да умрат от COVID-19 в сравнение с тези, живеещи в по-малко слънчеви райони. Учените са направили анализ в Италия и Англия и са получили подобен резултат.
Авторите на изследването подчертават, че намаленият риск от смъртност, свързан с повишената слънчева активност, не може да се обясни с повишени нива на витамин D. Изследването включва само области с ниски нива на UVB радиация, което е необходимо за достатъчно производство на витамин D в организма.
Ковид-19 и витамин Д – „за“ и „против“
Според учените азотният оксид, който се отделя под въздействието на слънцето, може да повлияе на намаляването на смъртността от коронавирус. Няколко лабораторни проучвания показват, че той потенциално може да намали способността на вируса да се репликира.
„По-нататъшното изследване на този механизъм може да идентифицира нови лечения за коронавирус“, казват авторите на изследването.