Не просто ваксинация, а бърза и масова ваксинация, за да спрем вируса
Първият път, когато човек не се почувства добре – малко задух, кашлица, веднага да се търси помощ, каза пред Нова телевизия вирусологът проф. д-р Радка Аргирова.
Според нея, някои малки дневни спадове не сочат към истински спад. Все повече млади хора се появяват в спешните отделения – на първо място при ненавременно търсене на медицинска помощ, предупреди тя и добави, че не може да каже, че има по-тежко протичане на COVID-19 според новите генетични линии и мутации.
Проф. Аргирова призова към масово и бързо ваксиниране. „Целта е бързо да става масово ваксиниране, за да можем да спрем вируса – не само ваксиниране, но и бързо“, каза проф. Аргирова.
Тя повтори това, че още няма втори щам, затова трябва да се бърза. „Варианти ще има, въпросът е нов щам да няма“, подчерта експертът. Какво значи нов щам – това ще е вирус, при който нито един вид от създадените сега чрез ваксина или по естествен път антитела срещу COVID-19 не действат. Освен това, трябва да е ясно дали ваксините пазят от разпространение на вируса. Според нея, много обнадеждаващо е голямо изследване на РНК ваксините с над 16 000 души, съгласно което предаването на вируса при ваксинирани е минимално – около 1% в случаите.
Проф. Аргирова поясни и, че най-малко 6 седмици след преболедуване трябва да се тестваш, ако имаш антитела, да не бързаш да се ваксинираш. „Засега още нямаме точна представа кога да се сложи ваксина“, добави професорът, след като уточни, че титърът антитела все пак е някакъв количествен показател в какво състояние ни е организмът.
Една година след началото на епидемията лекуваме симтомите, а не причината
Остава обаче открит въпросът с клетъчния имунитет – този, който реагира при нова среща с вируса и произвежда определени T-клетки, които атакуват заразените от вируса клетки. В такива случаи и антителата в организма почват да се увеличават – когато имунната система е нормална. Витамин C е хубаво да се взема преди заразяване и след като се оздравее, не бива да се взема като си болен от COVID-19. Витамин D е хубаво по принцип да се взема. Електролити – също, посъветва вирусологът.
1 Отговор
[…] […]