Дефицитът на вит. В17 и връзката му с рака на кожата
„Колкото по-чудовищна е лъжата, толкова по-охотно ще повярват в нея“ – тази известна поговорка придоби специален смисъл в ерата на пандемията на коронавируса. Американски учени се опитаха да разберат на какво обръща внимание обикновеният читател на новини и социални мрежи, оценявайки надеждността на информацията за здравето и направиха неочаквани заключения.

Това проучване е проведено от журналисти и експерти за масови комуникации в университета в Канзас още преди пандемията, когато разпространението на фалшива информация за медицината не е достигнало толкова тревожни размери.
Учените помолили 750 доброволци да прочетат статии за факта, че дефицитът на несъществуващ витамин В17 може да причини рак, и са били помолени да оценят доколко тази информация е вдъхновила доверието им и дали са готови да я споделят в социалните мрежи. Били са представени общо осем версии на статията, които се различаваха по формата на подаване и нивото на компетентност на авторите, някои от тях бяха маркирани като „непроверени“ или „подозрителни“ от онлайн платформите, където са публикувани. Някои статии имитираха официални издания, други бяха по-свободни. В някои публикации авторът е представен като лекар с многобройни регалии, в други – като майка на две деца или блогър, пишещ за здравословен начин на живот.
Резултатите от изследването показали, че хората почти не обръщат внимание на нивото на компетентност на автора и са готови да следват препоръките му, ако информацията им се струва достатъчно убедителна. Представянето на материала също няма значение: читателите възприемат както псевдо-официалните съобщения, така и по-свободния формат по същия начин.
Много участници обаче са обърнали внимание на бележките, че данните не са проверени или не предизвикват подозрение. Доброволците, демонстрирали висока грамотност в използването на информационни технологии, плащат най-много за оценка на надеждността на информацията.
Според авторите на проучването тези открития предполагат, че социалните мрежи и други онлайн платформи трябва да бъдат по-отговорни при проверка на публикуваната информация и да предупреждават читателя, ако има съмнения.
„Разпространението на фалшиви здравни новини може да бъде много опасно. Видяхме, че някои хора лесно вярват в съществуването на витамин В17, който е от съществено значение за профилактиката на рака. Някой може да похарчи време, пари и усилия в търсене на това лекарство, вместо да следва препоръките на лекаря “, – казаха авторите на изследването.