Полова вирулентност или защо вирусите убиват повече мъже
Една от най-големите загадки в медицинската наука е защо някои инфекции причиняват по-тежки симптоми при мъжете, отколкото при жените. На тази тема се спира статия в Nature Communications .
Мъжете с туберкулоза са 1,5 пъти по-склонни да умрат от жените и пет пъти по-вероятно да развият рак, когато се заразят с човешкия папиломен вирус (HPV). Заразените с Епщайн-Бар пък са двойно по-предразположени към болестта на Ходжкин (лимфом), в сравнение с нежните им половинки. Настоящата коронавирусна пандемия показва същото – мъжете са по-уязвими. Данните за смъртността от началото на пандемията от Ковид-19 до днес, предоставени от Единния информационен портал сочат, че 65% от всички фатални инциденти са свързани с мъже.
Защо е така?
Досега се смяташе, че жените имат по-силна имунна система, а вирусите са по-малко агресивни към нежния пол, защото техният организъм е по-устойчив към „натрапниците“. Но се оказва, че това не е всичко. Мъжете по-рядко разпространяват вирусите, т.е. инфекциозните заболявания тлеят в организма им значително по-дълго време.
Според проф. Франциско Убеда (Francisco Úbeda) от лондонския университет „Роял Холоуей”:
„Оцеляването на по-силните е от значение за всички организми, не само за хората“. Освен това мъжете трябва да се грижат по-активно за здравето си и да си поставят съответните ваксини, за да не боледуват толкова тежко. Само така те ще могат да си гарантират по-голяма устойчивост при сблъсък с вирусите и бактериите, добавя професорът.
„Вирусите може би стават по-малко опасни за жените в опит да поддържат женското население живо“, казва още Франсиско Убеда, от Холоуей, Лондонския кралски университет.
Или:
„Причината тези заболявания да са по-малко опасни за жените е, че вирусът иска да се предава от майка на дете, или чрез кърмене, или само по време на раждането.“
Учените обясняват още, че за да може вирусът да инфектира други гостоприемници, той се нуждае от повече свои копия в тялото. В следствие на това „копиране“ обаче, човек се разболява. „Това не е нещо, което патогенът конкретно цели, защото на практика сам реже клонът, на който стои”, казва проф. Убеда.
Чрез математически модели изследователите са показали как от патогените, които засягат двата пола, остават само причиняващите по-малко заболявания при жените.
Защо Ковид-19 е смъртоносен за едни, а за други – не
Основната предпоставка е, че докато болестта е най-очевидният признак, че сме заразени с вирус или бактерия, нейната основна „цел“ е да се размножава и разпространява от гостоприемник, а не да причинява заболяване.
Болестта, която често е придружена от инфекция, е нежелан страничен ефект както за гостоприемника, така и за патогена, тъй като ако гостоприемникът е прикован към леглото или умре, те вече не могат да го разпространяват.
„[Болестта] не е нещо, което патогенът специално възнамерява да направи, защото той си стреля в крака, ако има такъв“, обясни изследователят Винсент Янсен пред New Scientist.
Това означава, че ако сте вирус или бактерия, която може да се разпространи от човек на човек, включително майка на дете, бихте предпочели да заразите жена, защото има шанс тя да предаде инфекцията на хората, с които идва в контакт. с в ежедневието, или собствените си деца, макар и раждане.
От друга страна, мъжете имат само един възможен път на предаване, тъй като не могат да предадат патогена по време на бременност, раждане или кърмене.
Убеда и неговият екип се опитали да разберат защо някои патогени предпочитат жените пред мъжете, като разглеждат не отговора на пациентите, а стратегията на патогена.
Вместо да се фокусират върху разликите в мъжката и женската имунна система и как те могат да повлияят на тежестта на симптомите, те искаха да разберат дали патогенът всъщност го прави, за да постигне тези резултати.
„Бяхме изненадани, че всички възможни обяснения за наблюдаваните разлики във вирулентността между мъже и жени са били съсредоточени върху пациента и патогенът е бил пренебрегнат до голяма степен“, каза той на Мишел Купър от ResearchGate.
„Взехме„ погледа с патогенни очи “и изследвахме дали естественият подбор ще благоприятства различните поведения за всеки пол.“
Те измислиха математически модел за предаване на патогени между мъже и жени и го използваха, за да разберат коя стратегия ще работи най-добре за даден вирус.
Вирусът, върху който са се фокусирали, е лимфотропен вирус на човешки Т клетки от тип 1 (HTLV-1), открит в Япония, Карибите и Западна Африка.
Техните резултати показват, че HTLV-1 е 3,5 пъти по-вероятно да причини Т-клетъчна левкемия при възрастни (ATL), което е фатално, при японски мъже, отколкото при жени, но в Карибите вероятността от прогресиране на вируса до левкемия е приблизително равна между етажите.
Като се има предвид, че HTLV-1 се предава по полов път или от майка на дете по време на кърмене, изследователите предполагат, че разликите в тенденциите при кърмене в Япония и Карибите могат да обяснят този резултат.
„Това може да се дължи на факта, че голяма част от японските жени кърмят бебетата си по-дълго от жените в Карибите“, каза Убеда. „Това увеличава вероятността от предаване на болестта на деца.“
Има много примери в подкрепа на хипотезата, че вирусите и бактериите, които могат да се предават от майка на дете, предпочитат жените като по-ценни гостоприемници и в резултат на това са се развили щамове, които ги поддържат живи по-дълго от мъжете.
Мъжете, заразени с вируса на Epstein-Barr, са два пъти по-склонни да развият лимфом на Ходжкин, отколкото жените, а мъжете са по-склонни да развият тежка варицела, отколкото жените. И двата вируса могат да се предават от майка на дете.
Но тази хипотеза не може да обясни една важна подробност: как вирусът или бактерията могат да определят дали заразяват мъж или жена.
Както обясни Янсен пред New Scientist, това е възможно, тъй като съществуват всякакви хормонални сигнали и други химически пътища, които се различават леко между мъжете и жените, но сега изследователите трябва да го докажат.
„Можем да се опитаме да накараме вируса да мисли, че е в тялото на жената, а не в тялото на мъжа, и следователно да предприемем други действия“, предложи той.
Екипът иска да продължи изследванията си, като изследва как реагират животни от различен пол.
Паразлизиращо детско заболяване, което Ковид-19 спря?
Те са насочени към определени вируси и планират да започнат с ретровирусите, които причиняват рак при пилетата.
„Когато стадата пилета се заразят с определен вирус, виждаме, че мъжките пилета развиват тумори по-често от женските“, казва той.
Каквото и да кажем, обаче учените все още не наясно как вирусът успява да порази по-сериозно мъжкия организъм, в сравнение с този на жените. „Има много хормонални и други пътища, които са леко различни между мъжете и жените”, предполага проф. Убеда.
„Паразитите се държат различно, попадайки при мъжете или при жените, така че трябва да разберем какво точно правят те в техните организми”, коментира проф. Давид Дюно, еволюционен биолог в Тулузкия университет, Франция и подчертава, че за да се изясни механизмът на поведени на паразитите в женския и мъжкия организъм е нужно да се предприемат клинични опити както сред мъжете, така и сред жените.
–––––––––––––––––––––––
Източник: The evolution of sex-specific virulence in infectious diseases, Nature Communications
OK fellas, so man flu might be real, but you might be more dispensable, NT News
2 Отговори
[…] […]
[…] […]