Вече сме в плато – доста високо, но плато
Опитът ни от повече от година показва, че когато мерките продължат повече от две седмици, се натрупва умора в обществото. Така директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса проф. Тодор Кантарджиев се опита да аргументира влизащото от утре решение за отхлабване на мерките по bTV.
Ракциите на една част от обществото, че 10-дневната карантина е недостатъчна и, че е рано за по-меки мерки, професорът парира така: „Нищо толкова не се отпуска – маските си остават, както и изискването да не се събираме, посочи специалистът, като изтъкна, че ситуацията е сериозна.
Той заяви, че сме били и в по-тежки ситуации. „Вече сме в плато – доста високо, с доста голяма заболеваемост. До седмица случаите трябва да започнат да спадат“, прогнозира проф. Кантарджиев.
В полза на решението за промяна на мрките от утре – 1 април – , проф. Кантарджиев каза, че в момента няма експоненциално разпространение на вируса. Проф. Кантарджиев обясни, че ситуацията ще се влоши, когато 10 души започват да заразяват 20 или 25, каквито са потенциалните възможности на британския щам. „Ако трябва да сме обективни, трябва да кажем, че ако миналата година се беше случило това, щеше да е много голямо изпитание, защото нямаше подготвени лекари, нямаше кислород“, заяви той.
Според него около 2 милиона души у нас са с имунитет срещу вируса. Борим се максимално бързо да ваксинираме и всичките ваксини, които имаме, да ги поставяме в рамките на дни, категоричен бе той. Според него до края на лятото трябва да има ваксинирано население и да има ограничение в разпространението на вируса. Лошото е, че когато има масова ваксинация, и критиките са масови, заяви той, като посочи, че и най-малкото съмнение води до намаляване на темпа или на спиране на ваксинацията.
По думите му ваксината на „АстраЗенека“ е обект на много критики, защото е много евтина.
Проф. Кантарджиев посъветва хората в месеците, когато се имунизират, да ядат повече домати и да пият доматен сок. Той обясни, че съдържащият се в доматите ликопен пречи на съсирването на кръвта и образуването на тромби. Това е най-доброто средство срещу кръвосъсирването, отбеляза той.
Според него многото смъртни случаи от COVID у нас се дължат и на общото влошено здравословно състояние на населението, съпътстващите хронични заболявания, които не се контролират добре, както и забавеното търсене на медицинска помощ. Той обаче посочи, че британският щам на вируса засяга по-млади хора, както и бременните. Характерни за него са резките промени в дихателната система, както и че по-рядко се губи обоняние.
Засега други мутации на COVID не са доказани в страната ни.
Проф. Кантарджиев не изключи възможността ваксината да стане ежегодна с промяна на характера на антигените в нея.
2 Отговори
[…] Вече сме в плато – доста високо, но плато […]
[…] Вече сме в плато – доста високо, но плато […]