Шест терапии срещу Ковид-19, които помагат на пациента да оцелее
Преди година, когато здравните власти издадоха първото предупреждение, че COVID-19 ще причини сериозно „нарушаване на качеството на живота“, лекарите не са имали никакви ефективни лечения освен поддържащи грижи. Бързото излекуване все още не е възможно, но благодарение на безпрецедентни глобални изследвания, съществуват множество лечения, които помагат на пациентите да оцелеят. На шест резултатни терапии се спира статия в The conversation.
Лечението на COVID-19 е насочено към два основни проблема: способността на коронавируса да се разпространява в тялото и уврежданията, причинени от имунния отговор на организма. Когато вирусът навлезе в тялото, той превзема клетките и ги използва за своята репликация. В отговор тялото изпраща възпалителни сигнали и имунни клетки за борба с вируса. При някои пациенти този възпалителен отговор може да продължи дори след овладяване на вируса, което води до увреждане на белите дробове и други органи.
Най-доброто средство е превенцията, включително с помощта на маски и ваксини. Ваксините стимулират имунната система да се бори с инфекционните агенти. С по-малък риск от неконтролирана инфекция, те могат да намалят риска от смърт от COVID-19 до почти нула. Но доставките на ваксини са ограничени и достъпът до тях – ограничен.
Шест лечения, които са широко използвани днес за COVID-19.
Лечение, което ще ви предпази от болницата
Два обещаващи вида лечение включват прилагане на антивирусни антитела на пациенти с висок риск от COVID-19 преди лицето да се разболее сериозно.
Телата ни естествено произвеждат антитела за разпознаване и борба с чужди нашественици. Но производството на естествени антитела отнема дни и SARS-CoV-2, коронавирусът, който причинява COVID-19, се репликира бързо. Изследванията показват, че даването на антитела на пациентите скоро след появата на симптомите може да помогне за предпазването на пациентите от сериозна инфекция.
Моноклонални антитела: Тези антитела, създадени в лабораторията, могат да се свържат с SARS-CoV-2 и да попречат на вируса да попадне и да зарази клетките. Те включват бамланивимаб и комбинираната терапия с казиривимаб / имдевимаб, разработена от Regeneron. FDA одобри тези спешни лечения, тъй като е установено, че предпазват високорисковите пациенти от хоспитализация и смърт. Въпреки това, когато пациентите са достатъчно болни, за да се наложи хоспитализация, проучванията не установяват доказана полза.
Реконвалесцентна плазма: Друг метод за доставяне на антитела е кръвта, взета от пациенти, които са се възстановили от COVID-19. Реконвалесцентната плазма се предписва предимно в изследователски институции, тъй като клиничните данни все още са неясни. Няколко проучвания показват ползи в началото на заболяването. Други проучвания не показват полза при хоспитализирани пациенти.
Реконвалесцентната плазма може да играе роля като допълнителна терапия за някои пациенти поради нарастващата заплаха от мутирали варианти на SARS-CoV-2, които могат да се отклонят от терапията с моноклонални антитела. Необходими са обаче внимателни изследвания.
Лечение на хоспитализирани пациенти
След като пациентите се разболеят достатъчно, за да бъдат хоспитализирани, лечението се променя.
Повечето хоспитализирани пациенти изпитват задух и ниски нива на кислород. Ниските нива на кислород се появяват, когато вирусът и свързаният с него имунен отговор увреждат белите дробове, причинявайки подуване на въздушните торбички в белите дробове, ограничавайки количеството кислород, постъпващо в кръвта. Пациентите, хоспитализирани с COVID-19, обикновено се нуждаят от допълнителен медицински кислород, който да им помогне да дишат. Лекарите често лекуват пациенти с кислород с антивирусен ремдезивир и противовъзпалителни кортикостероиди.
Ремдезивир: Ремдезивир, първоначално разработен за лечение на хепатит С, спира репликацията на коронавирус, като се намесва в неговите генетични градивни елементи. Доказано е, че съкращава продължителността на болничния престой и лекарите могат да го предписват на пациенти, получаващи кислород скоро след пристигането си в болницата.
Кортикостероиди: Стероидите успокояват имунния отговор на организма и се използват от десетилетия за лечение на възпалителни състояния. Те също
са широко достъпни, евтини и добре проучени лекарства, поради което те са едни от първите лекарства, подложени на клинични изпитвания COVID-19. Няколко проучвания показват, че стероидите с ниски дози намаляват смъртността на хоспитализираните пациенти, получаващи кислород, включително най-тежко болните пациенти в интензивното отделение или интензивното отделение. След откритията на забележителните проучвания RECOVERY и REMAP-CAP COVID-19, стероидите вече са стандартът на грижи за пациенти, хоспитализирани с COVID-19, които се лекуват с кислород.
Разредители на кръвта: Възпалението по време на COVID-19 и други вирусни инфекции също може да увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци, които могат да причинят инфаркти, инсулти и опасни съсиреци в белите дробове. На много пациенти с COVID-19 се предписва антикоагулантният хепарин или еноксапарин, за да се предотврати образуването на кръвни съсиреци преди да се появят. Ранните данни от голямо проучване на пациенти с COVID-19 показват, че хоспитализираните пациенти се възползват от по-високи дози разредители на кръвта.
Някои пациенти с COVID-19 се разболяват толкова тежко, че се нуждаят от интензивно отделение, за да получат високи нива на кислородна поддръжка или вентилатор, който да им помогне да дишат. Има няколко терапии, достъпни за пациентите в интензивното отделение, но не е установено, че пациентите на интензивно отделение се възползват от високите дози разредители на кръвта.
Лечение на най-тежко болните
Изследванията показват, че пациентите с интензивно отделение с COVID-19 са по-склонни да оцелеят, ако получават стероиди. Въпреки това, ниските дози стероиди сами по себе си може да не са достатъчни, за да овладеят прекомерното възпаление.
Tocilizumab: Tocilizumab е лабораторно получено антитяло, което блокира пътя на интерлевкин-6, което може да причини възпаление при COVID-19 и други заболявания. Нови резултати от проучването REMAP-CAP, които все още не са рецензирани, предполагат, че еднократна доза тоцилизумаб, дадена в рамките на един до два дни след поставяне на дихателна опора, намалява риска от смърт при пациенти, които вече са на ниски дози стероиди. Друго проучване установи, че тоцилизумаб е от полза за пациенти с високи нива на възпаление.
Ще победи ли Molnupiravir коронавируса
Тези иновативни терапии могат да помогнат, но внимателното поддържащо лечение в интензивното отделение също е от решаващо значение. Десетилетия на обширни изследвания са установили водещите принципи за лечение на пациенти с тежки белодробни инфекции, които се нуждаят от вентилатори. Те включват предотвратяване на недостатъчно и прекалено надуване на вентилатора, лечение на болка и безпокойство с ниски нива на успокоителни и периодично поставяне на някои пациенти с ниски нива на кислород в корема, наред с много други интервенции. Същите ключови принципи вероятно ще се прилагат за пациентите с COVID-19, за да им помогнат да оцелеят и да се възстановят от критично заболяване, което може да продължи седмици или месеци.
Медицинският прогрес от началото на пандемията е страховит. Сега лекарите разполагат с ваксини, антивирусни антитела за високорискови амбулаторни пациенти и няколко лечения за хоспитализирани пациенти. По-нататъшните изследвания ще бъдат от решаващо значение за подобряване на способността ни да се борим с болест, която вече е отнела над 2,5 милиона човешки живота по целия свят.
–––––––––––––––––
Източник: 6 COVID-19 treatments helping patients survive, The conversation
1 Отговор
[…] Шест терапии срещу Ковид-19, които помагат на пациента д… […]