Учени: Болшинството хора с Ковид-19 не заразяват околните
Не всички хора, заразени с коронавирус на SARS-CoV-2, са инфекциозни. Това показват резултатите от две нови проучвания от Университета в Колорадо и публикувани като предпечатки на medrxiv.
Професор Сара Сойер (Sara Sawyer) от университета в Колорадо Боулдър и нейните колеги анализирали данни от приблизително 72 000 PCR теста за коронавирус. Проби от слюнка са били взети и от студенти и учители като част от редовния университетски скрининг.
Тестовете са вземани и от хора без видими симптоми, пояснява Сойер. Коронавирусът е открит в 1,4 хиляди проби от слюнка. Учените са определили вирусния товар (броя на вирусните частици) в тези проби. Те сравняват резултатите си с предишни данни за вирусно натоварване при хора с изразени симптоми на COVID-19.
Оказа се, че е невъзможно да се разграничат резултатите от теста на хора със симптоми и без симптоми: вирусният им товар е приблизително еднакъв. От това Сойер заключава, че наличието на симптоми при човек говори много малко за способността на човек да отделя коронавирус.
Друго интересно откритие е, че само 2% от всички заразени хора са носители на 90% от всички преброени вирусни частици. „Рекордьор-студент“ е носител на 5% от всички коронавируси, открити в проучването.
Около половината от хората, които са имали положителен тест за COVID-19, са имали много ниски вирусни натоварвания. Учените предполагат, че те не са отделяли жив вирус, а просто неговата РНК, останала в тялото. Тоест, очевидно те не са били заразни.
Според съавтора на изследването професор Рой Паркър (Roy Parker) това предполага, че провеждането на високочувствителни тестове може да не е оправдано. Те потенциално отнемат повече време, но в крайна сметка ще „открият“ повече хора, които вече не са заразни.
Във второто проучване група учени от университета в Колорадо разглеждат риска от инфекция сред студенти, живеещи в същата стая. За целта те използваха същите данни: резултатите от 72 хиляди анализа.
1058 ученици, живеещи в общежитие, са били положителни за коронавирус. Те представляват 16,5% от всички жители на университетските общежития. За тези, които живеят в отделни стаи, рискът от заразяване с коронавирус е наполовина по-малък от останалите. Това обаче изглежда е свързано не само с предимствата на изолирания живот. По-ранни проучвания показват, че тези, които живеят в отделна стая, обикновено имат по-малък социален контакт.
Лекарство против лепра може да стане лекарство срещу Ковид-19
Само 20% от учениците, заразени с коронавирус, са заразили съседите си с коронавируса. Това бяха учениците с най-високи вирусни натоварвания и учените ги наричат „супер носители“.
По време на периода, обхванат от проучването, в Университета на Колорадо студентите имаха право да споделят стая, но бяха заразени. Обикновено обаче отнемаше известно време, за да се намери последното.
„Човек би очаквал, че студенти, които са живели с заразена съседка за по-дълъг период от време, са били заразени. Но това нямаше ефект “, каза Кристен Бьоркман (Kristen Bjorkman), съавтор на изследването. Бьоркман вярва, че данните от проучването са добра новина за тези, които искат да живеят с други, но са загрижени за безопасността.
„Изводът от тези две проучвания е, че повечето хора с COVID-19 не заразяват други хора. Малък брой заразени хора предават болестта на мнозина. Ако „супер превозвачът“ не седи с вас на обяд, може да се оправите. Но ако той седне с вас, значи нямате късмет. Това е като да играеш рулетка, трябва да внимаваш“, заключава проф. Сара Сойер.
Данни за безсимптомните с Ковид-19 – за първи път в The Lancet