Учените: Имунитетът срещу коронавирус е нетраен, ще трябват бустерни дози ваксина
Ще бъдат необходими редовни бустерни дози ваксини срещу новия коронавирус поради мутациите, които го правят по-трансмисивен и по-способен да избегне човешкия имунитет. Това заяви проф. Шарън Пийкок, ръководител на Wellcome Sanger Institute в Кеймбридж за секвениране на геномите на вируса, цитирана от Ройтерс.

Проф. Шарън Пийкок е категорична, че е необходимо активно международно сътрудничество в борбата срещу SARS-CoV-2, която тя оприличи на преследване между котка и мишка.
„Трябва да разберем, че винаги ще трябва да имаме бустерни дози, защото имунитетът срещу коронавирус не трае вечно “, каза проф Пийкок пред Ройтерс.
„Вече променяме ваксините, за да се справим с това, което прави вирусът в еволюцията си – възникват варианти, за които е характерна комбинация от повишена предаваемост и способност частично да избегнат нашия имунен отговор“, допълни тя.
Проф. Пийкок е убедена, че за да се справим с бъдещи варианти на коронавируса, ще са необходими редовни бустерни дози – както при грип например. Според нея скоростта на създаването на иновационните ваксини е такава, че можем да очакваме те да се развиват с бързо темпо и също толкова бързо да се разпространяват и да се прилагат на населението.
Секторът за геномно секвениране COG-UK е създаден от нея точно преди година с помощта на главния научен съветник на британското правителство Патрик Валанс. Днес това е най-голямата в света мрежа от знания за генетиката на вируса. Благодарение на усилията на екипа там са секвенирани 346 713 генома на вируса от около 709 000 генома в света.
Институтът Wellcome Sanger секвенира над половината от всички секвенирани геноми на вируса в Обединеното кралство след обработка на 19 милиона проби от PCR тестове за една година. Всяка седмица в него се секвенират приблизително 30 000 генома – повече, отколкото цяла Великобритания е правила преди за една година.
1 Отговор
[…] […]