Ковид-19: Новите случаи, светът се отказва от „АстраЗенека“, протести срещу новите мерки
2774 са новите случаи на коронавирус у нас за последните 24 часа. Положителни са 20,3% от направените 13 691 теста. Това показват актуализираните данни на Единния информационен портал към полунощ.
Най-много са новите случаи в София – 734, следвани от Пловдив с 223 и Варна със 153-ма новоинфектирани.
В болница се лекуват 6395 пациенти, от които 501 са в интензивни отделения.
Като излекувани за 24 часа са отчетени 2531 души, починали са 97.
През последното денонощие са извършени 6995 ваксинации и общият им брой става 309 145.
От днес, 11 март, започва ваксинацията на записалите се в електронния портал срещу Covid-19.
Имунизацията ще извършва с наличния препарат на „АстраЗенека“.
„Разпределението на препаратите в страната е на база желаещите. Ако в електронния регистър има направена заявка за определен вид ваксина, но тя не е налична към момента, хората могат да си поставят наличната или да изчакат по-късна дата“, обясни заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.
В същото време все повече страни в света се отказват от продукта на „АстраЗенека“, поради регистрирани усложнения след апликацията ѝ. ОТ ЕВропейската организация по лекарствата посочваъ, че в Австрия са установени два случая на тромбози след имунизация от тази партида, като смъртта в първия случай смъртта е настъпила 10 дни след ваксинирането, а във втория имунизираният се възстановява от белодробна емболия. Още две съобщения за тромбози след ваксини от партидата. Освен Австрия, решение да спрат използването на ваксини от нея са взели също Естония, Литва, Латвия и Люксембург.
В Плевен днес, в 10 часа, се очаква протест на добствениците на молове и фитнес клубовете и заведения в тях, срещу новите противоепидемични мерки, малагащи затварянето им.
Управителите на моловете твърдят, че мярката е абсурдна, тъй като заведенията са отворени едва от 10 дни. Зартварянето им обрича на безработица повече от 700 души.
Три от водещите театри във Франция – „Одеон“ и „Ла Колин“ в Париж и Националния театър в Страсбург, са под окупация от демонстранти, които протестират срещу продължителното затваряне на културните институции в страната заради пандемията. Френските театри, кина и музеи са затворени от октомври миналата година, въпреки че на повечето бизнеси бе разрешено да отворят още през декември.