Едновременно два варианта на SARS-CoV-2 – последствията от заразяването
Бразилски учени твърдят, че са регистрирали пациенти, заразени едновременно с два варианта на SARS-CoV-2 и се опасяват, че това не са единични случаи в страната. Проучването е първо по рода си в света и все още не е публикувано в научно списание, не е рецензирано, но е публикувано в медицинския сайт medRxiv.
Двата случая, които описват бразилските учени, са показали едновременно заразяване с два различни варианта на SARS-CoV-2 през ноември 2020 г.
Единият пациент е бил положителен за два отделни бразилски варианта, известни като P.1 и P.2, а вторият е бил заразен от бразилски вариант P.2 и друг вариант, B.1.91, произхождащ от Португалия.
Съдейки по клиничната картина и протичане на заболяването при двамата пациенти, учените са на мнение, че двойна инфекция не предизвиква по-тежки симптоми на заболяването – и двамата двамата пациенти са се възстановили, без да е необходимо да бъдат хоспитализирани.
Kолко вероятно е да се заразим с два варианта на Covid-19 едновременно?
Все още не съществува ясен отговор на въпроса.
Британски изследовател, пожелал анонимност, изказва предположението, че пробите са били замърсени в лабораторията и са довели до грешни резултати.
За разлика от британския си колега, професор Лорънс Йънг (Lawrence Young) – вирусолог и експерт по молекулярна онкология от Медицинското училище в Уоруик, смята, че е „напълно възможно“ това да се случи. „Не е изненадващо, нито нещо, за което да се притесняваме, а също така е съобщавано и по-рано за SARS-CoV-2“, отбелязва проф. Йънг.
Пред какви проблеми може да ни изправи двойната инфекция?
Най-важният е възможност от нови мутации. Когато вирусът се репликира на високи нива заразèн човек, грешките в механизма за копиране на генома на вируса могат да доведат до мутации в самия организъм.
Коинфекциите ще „генерират комбинации и ще генерират нови варианти още по-бързо“, смята Фернандо Спилки (Fernando Spilki), водещ автор на проучването.
На същото мнение е и д-р Джон Макколи (John McCauley), директор на Световния център по грип към Института „Франсис Крик“ в Лондон, според който е биологично възможно двата щама да се смесят един с друг и да разменят генетичен код.
Вирусите – двигател на еволюцията?
Вирусите са майстори на еволюцията, те постоянно мутират и създават нови варианти с всеки цикъл на репликация. Това изискват от тях законите за естествения отбор. И за това способстваме и ние – хората – чрез и нашия имунен отговор, който стимулира тези адаптации.
За хората са от значение мутациите, които дават предимство на вируса и го правят по-приспособим – например чрез увеличаване на способността му да репликира или избягва имунната система.
Механизмът за репликация на РНК вирусите в клетките често е свързано с грешки и това води до относително голям брой нови вариантите в популацията.
Честотата на появата на новите вариации зависи от взаимодействията с клетките гостоприемници и имунната система и е мерило за това доколко могат да повлияят на развитието на заболяването от една страна и ефективността на лечение – от друга.
В сравнение с други РНК вируси, коронавирусите имат по-ниска степен на мутации. Причината – наличие на корекционен механизъм, който може да коригира някои от грешките, възникващи по време на репликацията.
Откриването на множество варианти при един човек може да бъде резултат от коинфекция от различните варианти или генериране на мутации в пациента след първоначалната инфекция.
Разграничаването на двете вероятности една от друга е възможно чрез сравняване на последователностите на вариантите, циркулиращи в популацията, с тези на пациента.
В проучването на бразилските учени става въпрос за варианти от различни родове, открити по-рано в популацията, което предполага съвместна инфекция от двата варианта.
Коинфекция – по-бързо възникване на нови мутации на SARS-CoV-2?
Когато два вируса заразяват една и съща клетка, те могат да обменят големи части от своите геноми един с друг и да създават напълно нови последователности – т.н. рекомбинация – явление, характерно за РНК вирусите – отбелязва Майтреи Шивкумар (Maitreyi Shivkumar), старши преподавател по молекулярна биология, Университет Де Монфор в The Conversation.
Доказателства за рекомбинация (ресортация) на SARS-CoV-2 са открити както лабораторно, така и при пациент, заразен с SARS-CoV-2, което предполага, че това може да стимулира генерирането на нови варианти. Предполага се, че способността на SARS-CoV-2 да заразява човешки клетки се е развила чрез рекомбинация на шиповия протеин между тясно свързани животински коронавируси.
Това става единствено, ако двата вируса заразят една и съща клетка, ако репликацията става в различни части на тялото, вирусите няма да взаимодействат помежду си.
Всъщност това се наблюдава при пациенти, при които в горните и долните дихателни пътища са открити различни квазивидове коронавируси, което предполага, че вирусите в тези места не се смесват директно помежду си.
Сегашните доказателства не показват, че инфекцията с повече от един вариант води до по-тежко заболяване. И въпреки че е възможно, са докладвани много малко случаи на коинфекция.
Повече от 90% от инфекциите във Великобритания в момента са от B117 – така нареченият британски вариант. При такова високо разпространение на един вариант в популацията е малко вероятно да се появят коинфекции.
Все пак е нужно внимателно наблюдение на подобни сценарии, за да се проследи появата на нови варианти и да се изследват, за да се реагира на всички промени в тяхното предаване или ефикасността на ваксините.
–––––––––––––––––––––––––––––––––
What Happens When People Get Infected With 2 Strains of COVID at Once?, The Conversation
Brazil patients ‘test positive for TWO coronavirus variants at the same time’ in world-first Covid double infection, Daily Mail,
Brazil researchers find people infected with two different coronavirus strains, Reuters
Can You Catch Two Strains Of Covid At The Same Time?, HuffPost UK
1 Отговор
[…] Едновременно два варианта на SARS-CoV-2 – последствията от… […]