СЗО не препоръчва хидроксихлорохина за профилактика на Ковид-19
СЗО за първи път излезе с „активни“ препоръки по различни аспекти, свързани с COVID-19. Документът е публикуван в The BMJ.
Думата „активен“ означава, че доколкото е възможно, документът ще бъде актуализиран перманентно на същата страница.
Новите препоръки на СЗО се основават на доказателства от шест проучвания, включващи повече от 6000 души. Около половината от участниците в тези проучвания са приемали хидроксихлорохин за предотвратяване на COVID-19 със или без контакт със заразени хора. Експертите направиха следните заключения:
– хидроксихлорохинът няма значителен ефект върху смъртността и хоспитализацията (високо ниво на доказателства);
– хидроксихлорохин няма значителен ефект върху развитието на лабораторно потвърден COVID-19 (умерени доказателства);
– приемането на хидроксихлорохин изглежда е свързано със странични ефекти при участниците в проучването.
СЗО смята, че хората не трябва да приемат хидроксихлорохин, за да предотвратят COVID-19, независимо дали са имали контакт със заразено лице или не. Организацията също е убедена, че учените вече не трябва да губят енергия за изучаване на ефективността на това лекарство за превенция на коронавирусна инфекция.
Хидроксихлорохинът се споменава в раздела за превенция на наркотиците в последната версия на временните препоръки на Министерството на здравеопазването на Руската федерация относно COVID-19:
„Употребата на лекарството хидроксихлорохин или рекомбинантен IFN-α интраназално в комбинация с умифеновир се счита за лекарствена профилактика при директен контакт с пациенти.“