С колко да намалим солта, за да се понижи кръвното налягане
Връзката между трапезната сол в диетата и кръвното налягане е известна отдавна. Много изследвания показват, че хората, които ядат повече сол, са по-склонни да страдат от хипертония, а тези, които ядат по-малко сол, по-рядко. В новата работа, публикувана в pub.med. учените решиха да получат по-точни данни.

Излишъкът от натрий в организма допринася за задържането на вода в кръвоносните съдове. Това увеличава стреса върху сърцето и кръвоносните съдове и с течение на времето може да доведе до постоянно повишаване на кръвното налягане. Хипертонията е рисков фактор за развитие на миокарден инфаркт и инсулт.
Основният източник на натрий в нашата диета е трапезната сол (натриев хлорид). При изчисляване на съдържанието му в продуктите обаче се вземат предвид и други съединения. Получаваме значителна част от солта (често повече от половината) не от нашата солница, а от готови продукти.

Кардиолог съветва как за 15 минути може да се повлияе върху високото кръвно
Средно хората консумират 9-12 грама сол на ден, което е аналог на 3,6-4,8 грама натрий, което значително надвишава препоръчаното ниво. СЗО препоръчва не повече от 2 грама натрий на ден, а Американската сърдечна асоциация препоръчва до 1,5 грама. В една чаена лъжичка шест грама сол, 2,5 грама сол съдържа 1 грам натрий.
Учените са анализирали 85 проучвания, последвани от участници до три години. Те открили, че всяко – дори малко – намаляване на количеството натрий в храната води до намаляване на кръвното налягане. В същото време този ефект се оказа на практика „безграничен“: колкото по-малко хора консумираха сол, толкова по-ниско ставаше налягането.

Домашно измерване на артериалното налягане
Проучването показа, че намаляването на количеството натрий в диетата на всеки 2,3 грама на ден води до намаляване на систолното (горното) кръвно налягане с 5,6 милиметра живачен стълб, а диастолното диастолно (долното) – с 2,3.
„Открихме, че намаляването на натрия в храната е от полза за хора с нормално кръвно налягане, които вече ядат малко сол“, каза д-р Марко Винчети, професор в Медицинското училище в Реджо Емилия и водещ автор на изследването.
„По-малкото е повече. Дори при консумация на по-малко от 1,5 грама сол, се наблюдава намаляване на кръвното налягане “, казва Винчета в подкрепа на препоръките на Американската сърдечна асоциация.
Учените посочват, че за да се намали количеството натрий в диетата, диетата трябва да се направи по-здравословна. Една от диетите, предназначени за понижаване на кръвното налягане, е диетата DASH (Диетични подходи за спиране на хипертонията). Основните му компоненти са плодове, зеленчуци, риба, птици, бобови растения, ядки. Препоръчително е да ограничите възможно най-много червено месо, сладкиши и мазни храни.

„Простото намаляване на количеството сол в диетата имаше ефект в проучването, няма съмнение за това. Но изглежда, че ако се подобри цялостната диета, ефектът ще се засили“, споделя д-р Джеймс Брайън Бърд от Медицинския факултет на Университета в Мичинган.