„Пфайзер“ и „Модерна“ – песимистични по отношение действието на ваксините им срещу „новите“ щамове
Южноафриканският вариант на COVID-19 е способен да намали ефикасността с 2/3 на ваксината на „Пфайзер“, поради което не е ясно дали инжекцията ще окаже някакво въздействие конкретно върху този вариант. Това съобщиха представители на фармацевтичната компания след серия от лабораторни изследвания и анализи чрез научното списание „New England Journal of Medicine“.

От „Модерна“ също съобщиха, че ваксината им почти не оказва влияние върху варианта от Южна Африка, допълвайки, че той намалява с цели шест пъти броя на антителата, които образува техният препарат след инжектиране в човешкото тяло.
Поради тази причина двете компании вече са започнали да инвестират средства и усилия в разработването на нова, по-мощна ваксина, отново на РНК основа, която да бъде в състояние да неутрализира и южноафриканския вариант.
Учените от „Пфайзер“ и „Модерна“, в сътрудничество с Медицинския факултет към университета в Тексас, вече работят върху разработването на модифициран вирус, който да съдържа в себе си същите мутации от шиповата част на силно заразния вариант на коронавируса, открит за първи път в Южна Африка. Именно шиповете, чрез които вирусът прониква в човешките клетки, стоят в основата на повечето ваксини срещу COVID-19.
Спотед проф. Пей-Йонг Ши от Медицинския факултет към университета в Тексас, „вероятно“ ваксината на „Пфайзер“ би изградила някаква защита срещу южноафриканския вариант, за разлика от тази на „Модерна“, но подчерта, че няма как да бъде на 100% убеден в това, поради което призова и двете компании да продължат с изследванията си в посока на варианта от Южна Африка.