Турция – урок по ваксиниране
Турция провежда масова ваксинационна кампания с много бързи темпове и се нарежда между първите десет страни по ръст на ваксинираните. Страната е закупила общо 50 милиона дози ваксина от Китай и договори около 4,5 милиона дози от ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтек“, преговаря и за производството на руската „Спутник V“, показват данните на турското здравно министерство.
По данни на турското здравно министерство до вчера – 20 февруари – са ваксинирани над 6.579.706 милиона души, от които 5.520.608 с първа доза и 1.059.098 с втора апликация.
Ваксинирането върви успоредно в цялата страна, като най-много ваксини, естествено, са поставени в мегаполиса Истанбул – 1.066.467.
Създадена е изключителна организация – от специални пунктове за имунизация и персонал, който да се грижи за съхранението, транспортирането и поставянето на ваксините, до електринен контрол от страна на Министерството на здравеопазването за това на кого, къде и кога е поставена ваксината (чрез баркота на флакона и лични данни на ваксинирания) и известяване по електронен път кога ще е датата на следващата апликация. Освен това здравното министерство е разработило специален въпросник, достъпен по електронен път, на който ваксинираните могат да съобщят в първите 4 дни след апликацията за здравословното си състояние, за нежелани странични ефекти и т.н.
Според експертите, на фона на други държави, с изключение на Израел и Великобритания, това е най-доброто постижение до момента.
Ваксинирането в страната стартира на 14 януари и само за четири дни страната ваксинира 833 610 души – предимно медицински служители – и се нареди сред 10-те най-интензивно ваксиниращи страни. За сравнение трябва да кажем, че тази бройка във Великобритания беше постигната за 9 дни, а в САЩ – за 20 дни.
Ваксинирането в Турция е безплатно и не е задължително. Записването на желаещите става много лесно – чрез онлайн системата e-devlet, до която всеки гражданин има достъп чрез личните си данни, по телефона или чрез личния лекар.
Здравни експерти твърдят, че има ръст в заявките на гражданите за ваксиниране. Отдават го на това, че досега не са регистрирани нежелани ефекти от прилагането на ваксината, на добрата организация на имунизацията и не на последно място примера на турските политици, които начело с президента Ердоган първи се имунизираха.
„Постигнатото досега в имунизационната кампания е важно, защото турското правителство преди това бе критикувано за манипулиране на данните за разпространението на епидемията и заради закупуването на китайската ваксина „Синовак“. Но имунизационната кампания върви добре и сме доволни. Отначало имаше трудности с доставките на китайската ваксина, но те бяха преодолени и 25 милиона души са защитени“, коментира д-р Мемдух Чифтчиоглу от специализирания Научен съвет за борба срещу Ковид-19.
Освен на „Синовак“ и на препарата на „Пфайзер“ и „Бионтек“, договори за производството на руската „Спутник“ V, Турция ще разчита и на собствена ваксина, която се очаква да бъде готова около април – май, обяви неотдавна турският президент Ердоган.