Расте напрежението около проверките в Ухан
Напрежението относно разследването на СЗО за произхода на пандемията COVID-19, нараства все повечепише The Guardian.
Един от нейните членове – австралийският експерт по микробиология и инфекциозни болести Доминик Дуайър заяви, че Китай е отказал да предостави ключови данни, а американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан посочи, че САЩ остават „дълбоко разтревожени“ след първоначалните констатации на екипа на СЗО, който пребивава в Ухан с мисията да открие първопричината за пандемията.
След завръщането на експертите от Китай Доминик Дуайър обясни, че те са поискали необработени данни за пациентите, но са получили само финално обобщение. По думите му споделянето на анонимни „сурови“ данни е „стандартна практика“ за разследване на огнище, а този вид данни са особено важни в усилията за разгадаването на инфекцията.
Той също така добави, че исканията за данни са свързани със174 случая, идентифицирани във Ухан през 2019 г., като всички са били отклонени. Във връзка с това е имало разгорещени дебати между експерти на СЗО и китайските им колеги.
Световните агенции припомнят, че Ухан е мястото, където е вирусът SARS-CoV-2 бе идентифициран за първи път. Градът бе тежко засегнат от инфекцията, но Китай се опитва да постави под съмнение дали COVID-19 наистина е тръгнал от там или по-скоро от вносни замразени храни.
Миналата седмица ръководителят на делегацията на СЗО Ухан Питър Бен Ембарек заяви, че вирусът вероятно е дошъл от животни, но би могъл да поеме по много дълъг и заплетен път, включващ и преминаване през граници. „Предаването на вируса чрез замразена храна е възможно, но това изисква по-нататъшно проучване“, каза той. Бен Ембарек допълни, че е много малко вероятно SARS-CoV-2 да е изпуснат от лаборатория, с което бе поставена точка на спекулациите по темата за възможния му изкуствен произход.
Ден по-късно американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан призова Китай да предостави на разследващите данни от най-ранните дни на пандемията и заяви, че е жизненоважно работата на екипа да не бъде повлияна от натиска, който прилага Пекин.
„Оставаме дълбоко загрижени за начина, по който са били съобщени ранните констатации от разследването за COVID-19“, заяви Съливан в специално изявление.
„Настоящият доклад трябва да бъде независим, с експертни констатации и без намеса или промяна от страна на китайското правителство“, категоричен бе той.
„Всички хипотези за произхода на COVID-19 остават на масата след разследването на екипа на СЗО в Китай“. Това заяви генералният директор на организацията д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, след като Вашингтон обяви, че иска да преразгледа данните от мисията до Китай, предаде Ройтерс.
„Някои въпроси бяха повдигнати по въпроса дали някои хипотези са отхвърлени. След като говорих с някои членове на екипа, искам да потвърдя, че всички хипотези остават възможни и искам допълнителен анализ и проучване“, обяви д-р Гебрейесус.
„Известна част от тази работа може да е извън обхвата на тази мисия. Винаги сме казвали, че тази мисия едва ли ще намери всички отговори, но тя добави важна информация, която ни води крачка по-близо до разбирането на произхода на коронавируса“, допълни генералният директор на СЗО.
Британският външен министър Доминик Рааб също се присъедини към критиките на САЩ, като заяви, че споделя опасенията относно нивото на достъп на мисията а СЗО в Китай. В интервю за BBC той бе категоричен, че страната му ще настоява за пълен достъп до данните, които са необходими на експертите, за да могат те да отговорят на въпросите на хората за причините, довели до избухването на пандемията.