Предизвиква ли лечението с плазма мутации на SARS-CoV-2
Преливането на плазма на пациент с отслабена имунна система е сред причините за мутации на вируса SARS-CoV-2, съобщава Bloomberg TV, позовавайки се на публикация в научното списание Nature.

Изследователи от Кеймбридж са наблюдавали в продължение на 102 дни хода на коронавирусна инфекция при пациент, на когото е била преливана плазма с антитела от донори, възстановили се след COVID-19.
Въпреки лечението, пациентът, чийто имунитет е бил отслабен от предишно онкологично заболяване, е починал.
Проф. Равиндра Гупта, микробиолог в Кембриджския институт по терапевтична имунология и инфекциозни болести, който е изследвал случая съвместно с колеги, смята, че плазмата с антитела може да повлияе в достатъчна степен на вируса, за да го принуди да мутира.
„Когато получи възможност да остане в човешкото тяло за дълъг период и да се размножава, вирусът се приспособява и се бори с имунната система”, обяснява ученият.
Нови мутации в шиповидния протеин на коронавируса са възниквали след всяко преливане на кръвна плазма. От изследването става ясно, че пациентът не е развил специфичния вариант на коронавируса, който понастоящем е доминиращата форма, циркулираща във Великобритания.
„Това показва само, че някой като него може да е бил т.нар. нулев пациент”, подчертава проф. Гупта.
Учените смятат, че предвид получените данни, кръвната плазма от хора, които са прекарали коронавирусна инфекция, трябва да се използва много предпазливо.
1 Отговор
[…] Предизвиква ли лечението с плазма мутации на SARS-CoV-2 […]